Radio Białystok | Wiadomości | "Perły w koronie podlaskiej przyrody" - konferencja z okazji Europejskiego Dnia Parków Narodowych

"Perły w koronie podlaskiej przyrody" - konferencja z okazji Europejskiego Dnia Parków Narodowych

24.05.2022, 13:43, akt. 19:37

We wtorek (24.05) obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji cztery podlaskie parki narodowe i Instytut Kronenberga z udziałem wiceminister Małgorzaty Golińskiej w ośrodku edukacji ekologicznej Narwiańskiego Parku Narodowego Młynarzówka koło Kurowa zorganizowały konferencję pt. "Perły w koronie podlaskiej przyrody".

fot. Marcelina Markowska
fot. Marcelina Markowska


0:00
0:00
"Perły w koronie podlaskiej przyrody" - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizatorzy poinformowali, że konferencja ma służyć rozmowom o tym, jak wzmacniać rolę parków narodowych, które chronią najcenniejszą przyrodę.


Parku narodowego nie tworzy się przeciwko komuś, nie tworzy się by kogoś ograniczyć, nie tworzy się, żeby zahamować. Tworzy się, żebyśmy wszyscy trwali i żeby chronić nasze dziedzictwo przyrodnicze i przekazać je tym, którzy przyjdą po nas - mówiła Małgorzata Golińska.


Małgorzata Golińska dodała, że parki narodowe, "które są perłami, skarbami naszej przyrody" to miejsca, gdzie "nie tylko złapiemy oddech, gdzie zachwycamy się unikalną przyrodą", ale także z których "można się uczyć, wyciągać wnioski np. jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu, szeroko czerpać wiedzę i na tej podstawie odpowiedzialnie działać".


To olbrzymie wyzwanie również dzisiaj, kiedy świat zmaga się z utratą różnorodności biologicznej, kiedy często dyskutujemy o tym, jak przywracać gatunki, jak chronić gatunki, jak chronić siedliska, jak odtwarzać utracone miejsca. Kto nam lepiej o tym powie, niż pracownicy parków narodowych, którzy obserwują to, jak przyroda radzi sobie w poszczególnych zakątkach naszego kraju? - mówiła Małgorzata Golińska.


Wiceminister wskazywała także, że zadaniem jest wciąż szerokie uświadamianie, po co są parki narodowe, czemu służą, po co w tych a nie innych miejscach zostały utworzone.

Wiceszefowa MKiŚ mówiła, że obecny rząd zwiększył dotacje dla parków narodowych. "Dzisiaj jesteśmy w trakcie podnoszenia wynagrodzeń, ale nie takiego symbolicznego, ale naprawdę odczuwalnego wzrostu wynagrodzeń pracowników" - powiedziała.

Na konferencji przypomniano, że w Polsce są łącznie 23 parki narodowe, z czego cztery - najwięcej w kraju - w Podlaskiem: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Łącznie powierzchnia wszystkich polskich parków narodowych stanowi 1 proc. powierzchni kraju.

Prezes Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych dr Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego PN podkreślił, że oprócz głównej roli parków, jaką jest ochrona przyrody, ważna jest także prowadzona szeroka misja społeczna. Jak zaznaczył, parki odwiedza rocznie w Polsce ok. 15 mln osób, a to "olbrzymia machina turystyczna".

Andrzej Raj jako członek Europejskiej Federacji Parków Narodowych i Krajobrazowych ocenił także, że infrastruktura turystyczna w polskich parkach narodowych należy do jednych z najlepszych w Europie, a w ostatnim czasie powstało w parkach wiele ośrodków edukacji, takich jak Młynarzówka. 


Edukacja ekologiczna to jest nasza misja, to jest ustawowe zadanie i parki narodowe robią to fantastycznie - ocenił Andrzej Raj.


Dyrektor Narwiańskiego PN Grzegorz Piekarski dodał, że ta edukacja w ośrodkach edukacji to pokazywanie parku w pigułce po to, aby zwiedzający patrzyli i podglądali przyrodę świadomie, żeby ją bardziej doceniali. Zaznaczył, że ważne jest, aby poznając przyrodę, udostępniając ją, nie robić jej krzywdy, nie zadeptać jej.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że jednym z wyzwań jest pogodzenie rozwoju regionu z ochroną przyrody. Mówił, że region aspiruje do rozwoju po wielu latach zapóźnień, ale ważne jest zachowywanie dziedzictwa przyrodniczego, ochrona przyrody, bo przyroda to także ogromny kapitał rozwojowy, np. w turystyce. Ocenił, że takie kwestie czasem łatwiej dostrzec z szerszej perspektywy niż lokalnie.

Przed rozpoczęciem obrad sali konferencyjnej w ośrodku Młynarzówka nadano imię prof. Henryka Banaszuka (1937-2021), jednego z twórców koncepcji ochrony przyrody Doliny Górnej Narwi i Kotliny Biebrzańskiej, przyjaciela Narwiańskiego PN.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcja "Wody to nie śmietnik" - nurkowie i wolontariusze sprzątali Biebrzę w Goniądzu

14.05.2022, 11:55

W sobotę (14.05) przy plaży miejskiej w Goniądzu spotkali się nurkowie i wolontariusze, którzy sprzątnęli Biebrzę pod wodą i na jej brzegach. To część kampanii pod hasłem "Wody to nie śmietnik", którą prowadzą Wody Polskie.


Majówka w Biebrzańskim Parku Narodowym

2.05.2022, 08:58

Szlaki są przygotowane na wizyty turystów, ale trzeba pamiętać, że ludzie są tylko gośćmi w Biebrzańskim Parku Narodowym - mówią pracownicy Parku i przypominają o kilku zasadach, które obowiązują podczas wizyty na szlaku.


Wolontariusze zachęcają kierowców do spokojnej jazdy na Carskiej Drodze

23.04.2022, 12:03

To inicjatywa, która ma zachęcać kierowców do bezpiecznej jazdy - zarówno dla nich, jak i zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na Carskiej Drodze zorganizowano akcję Pięćdziesiąt na Carskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. Monika Kalicka
REGION
2.07.2022, 07:09, akt. 10:25

Prezes PiS odwiedzi nasz region


fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok