Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne kursy dla nauczycieli, którzy szkolą i egzaminują uczniów na kartę rowerową

Bezpłatne kursy dla nauczycieli, którzy szkolą i egzaminują uczniów na kartę rowerową

autor: Grzegorz Pilat

26.05.2022, 19:50, akt. 20:11

Podlascy policjanci przypominają, że nastolatkowie między 10. a 18. rokiem życia, aby samodzielnie jeździć rowerem, muszą mieć kartę rowerową. Od początku roku przepis ten dotyczy też m.in. użytkowników elektronicznych hulajnóg.

Fotolia.com
Fotolia.com


Takie uprawnienia można zdobyć, na przykład zdając egzamin w szkole podstawowej. W związku z tym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku przygotował m.in. bezpłatne kursy dla nauczycieli, którzy szkolą i egzaminują uczniów na kartę rowerową.


- Każdy nastolatek do 18. roku życia musi mieć kartę rowerową, żeby swobodnie jeździć samodzielnie np. po ścieżkach rowerowych. Każdy między 10. a 18 rokiem życia, kto takiej karty nie ma, musi jeździć pod opieką dorosłych. W innym przypadku grozi mandat. Dotyczy to też wszelkiego elektrycznego sprzętu jak np. hulajnogi. Dlatego przygotowaliśmy propozycje dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych w IV i V klasie. Proponujemy darmowe zajęcia edukacyjne, w których doszkolimy i opowiemy, co się zmieniło w ciągu ostatnich 4-5 lat, a zmieniło się bardzo dużo - mówi szef białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek.


Ze specjalnych darmowych szkoleń mogą skorzystać też ci, którzy chcą zrobić uprawnienia nauczyciela wychowania komunikacyjnego.

Białostocki WORD, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, zorganizował też kursy dla nastolatków, którzy skończyli szkołę podstawową i nie mają karty rowerowej.


- Już w czerwcu, ale też w trakcie wakacji dla wszystkich osób, które nie mają karty rowerowej, a skończyły szkołę podstawową, zoraganizujemy takie kursy. W tym przypadku uprawnienia można uzyskać tylko i wyłącznie w WORD-zie. Proponujemy im więc szkolenie i egzamin. Wystarczy się z nami skontaktować, wtedy ustalimy, czy potrzebne jest dodatkowe szkolenie, czy wystarczy tylko sam egzamin eksternistyczny - dodaje Przemysław Sarosiek.


Zgodnie z przepisami dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia, mogą jeździć rowerami jedynie pod opieką dorosłych. Szczegóły dotyczące szkoleń dla nauczycieli, ale też kursów na karty rowerowe są na stronie internetowej białostockiego WORD-u.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rośnie liczba kradzieży rowerów w Podlaskiem - tylko w maju skradziono ponad 40 jednośladów

25.05.2022, 07:53

Wraz z początkiem sezonu rowerowego, rośnie także liczba kradzieży jednośladów. Tylko w tym miesiącu w Podlaskiem skradziono ich ponad 40. Ginie również rowerowe wyposażenie.


Kolejni uczniowie sprawdzili wiedzę i umiejętności w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

12.05.2022, 18:35

Musieli wykazać się wiedzą, zręcznością i zmierzyć ze stresującą sytuacją. Ponad 50 uczniów w wieku od 10 do 12 lat wzięło udział w eliminacjach wojewódzkich Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Szkole Podstawowej nr 12 w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok