Radio Białystok | Wiadomości | Rośnie liczba kradzieży rowerów w Podlaskiem - tylko w maju skradziono ponad 40 jednośladów

Rośnie liczba kradzieży rowerów w Podlaskiem - tylko w maju skradziono ponad 40 jednośladów

autor: Marcin Mazewski

25.05.2022, 07:53, akt. 08:43

Wraz z początkiem sezonu rowerowego, rośnie także liczba kradzieży jednośladów. Tylko w tym miesiącu w Podlaskiem skradziono ich ponad 40. Ginie również rowerowe wyposażenie.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Rośnie liczba kradzieży rowerów w Podlaskiem - tylko w maju skradziono ponad 40 jednośladów - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najczęściej giną rowery pozostawione bez żadnego zabezpieczenia, np. zostawione "na chwilę" przed sklepem. Klatka schodowa czy piwnica również nie jest bezpiecznym miejscem na zostawienie jednośladu.

Jak się okazuje zwykła linka na kluczyk czy szyfr to tylko minimalne zabezpieczenie, które nie stanowi większego kłopotu dla złodzieja. Znaczenie ma również to, w którym miejscu przypinamy rower. Dla "specjalistów" nie stanowi większego kłopotu wykręcenie koła.

- Rozpoczął się sezon rowerowy. Możemy tych rowerzystów spotkać więcej na naszych drogach i niestety odnotowujemy więcej kradzieży, więcej niż w sezonie zimowym. Bardzo często jest to związane z niefrasobliwością właścicieli. Podjeżdżają przykładowo pod sklep, myśląc, że to tylko na chwilę, wychodzą ze sklepu - a roweru już nie ma. Ważne jest, żeby zainwestować w dobrej jakości linkę i w dobrym miejscu ją przypiąć. Jeżeli już musimy zostawić rower, zwróćmy uwagę na to, czy to miejsce jest objęte monitoringiem - mówi st. sierż. Malwina Trochimczuk z KMP w Białymstoku.

Dobrą praktyką jest oznaczenie roweru. Można to zrobić na komisariacie, ale należy się wcześniej skontaktować z dyżurnym. 

- Wykonujemy do dyżurnego telefon, że chcemy oznaczyć rower. Następnie przychodzimy do komisariatu. Ważne jest, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości, także potwierdzenie, że jesteśmy właścicielami tego roweru. Policjanci tajnopisem oznaczają jednoślad w kilku miejscach. W razie kradzieży łatwiej będzie taki rower odnaleźć - dodaje Malwina Trochimczuk.

W ubiegłym roku w Podlaskiem policjanci odnotowali 140 kradzieży rowerów. W tym roku skradziono już ponad sto jednośladów. Przy czym z miesiąca na miesiąc lawinowo rośnie liczba kradzieży. W styczniu było ich cztery, w lutym - 10, w marcu - 18, w kwietniu 30, a w maju już 44.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od początku roku skradziono w Podlaskiem ponad 80 rowerów

11.08.2021, 13:53

Podlascy policjanci ostrzegają przed kradzieżami rowerów.


Nie pozostawiajmy rowerów bez zabezpieczenia - apelują policjanci

11.06.2021, 11:52

Podlaska policja apeluje o lepsze zabezpieczenia swoich rowerów. Od początku roku do końca maja w naszym regionie mieszkańcy zgłosili kradzież 37 jednośladów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. Monika Kalicka
REGION
2.07.2022, 07:09, akt. 10:25

Prezes PiS odwiedzi nasz region


fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok