Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 140 mln zł dla powiatu białostockiego z Funduszu Inwestycji Strategicznych

Ponad 140 mln zł dla powiatu białostockiego z Funduszu Inwestycji Strategicznych

13.06.2022, 11:57, akt. 12:18

Inwestycje wodno-kanalizacyjne, drogowe, ale też projekty związane z modernizacją szpitali czy bazy sportowej będą realizowane przez powiat białostocki i gminy na jego terenie ze środków pozyskanych z Funduszu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". W sumie do powiatu trafi ponad 140 mln zł.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Ponad 140 mln zł dla powiatu białostockiego z Funduszu Inwestycji Strategicznych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W poniedziałek (13.06) w Starostwie Powiatowym w Białymstoku odbyło się wręczenie symbolicznych czeków gminom z tego powiatu, które pozyskały środki z drugiej edycji rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych (FIS).

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że Fundusz Inwestycji Strategicznych to fundusz "bezprecedensowy". "Nigdy jeszcze samorządy nie otrzymały tak ogromnych środków z budżetu państwa na to, aby realizować inwestycje, które są potrzebne do tego, by polepszyć warunki życia mieszkańców poszczególnych gmin, powiatów, województw" - mówił.


1,5 mld zł na 238 inwestycji w Podlaskiem 

Powiedział, że w skali całego kraju samorządy pozyskały ok. 30 mld zł, a do województwa podlaskiego trafi blisko 1,5 mld zł. Dodał, że natomiast do powiatu białostockiego i gmin na jego terenu trafi ok. 10 proc. środków przekazanych do województwa.


Piontkowski mówił, że o ile w całej Polsce dominowały projekty związane z inwestycjami drogowymi, to w powiecie białostockim przeważały projekty związane z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi. "Widać, że samorządy miały problemy z pozyskaniem środków przez ostatnie kilkadziesiąt lat na to, żeby zbudować stację uzdatniania wody, stworzyć system kanalizacji czy odbioru ścieków i potem ich utylizacji" - dodał.


Nowe drogi i boiska 

Powiedział, że wśród projektów oczywiście nie zabrakło tych na inwestycje drogowe, ale drugim charakterystycznym elementem dla powiatu jest duża liczba inwestycji w tzw. infrastrukturę społeczną, w tym infrastrukturę sportową. "To pewnie oznacza, że w takich gminach inne potrzeby zostały zaspokojone, a teraz można spokojnie myśleć o budowie sali sportowej, boiska sportowego czy modernizacji budynków użyteczności publicznej" - dodał.

Pozyskania środków gratulowali też senator Mariusz Gromko i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Gromko podkreślał, że bez tych środków byłoby zapewne trudno zrealizować zaplanowane inwestycje.

Wojewoda mówił, że gminy z powiatu białostockiego na budowę dróg korzystały ze środków z Funduszu Rozwoju Dróg, natomiast Fundusz Inwestycji Strategicznych wykorzystują na inwestycje, które nie były dofinansowane w ostatnich latach. Dodał, że w powiecie inwestycje drogowe stanowią niecałe 25 proc. środków przyznanych gminom, natomiast - jak dodał - dominujące są projekty wodno-kanalizacyjne.

Starota białostocki Jan Perkowski mówił, że środki z FIS to "niewyobrażalne pieniądze", które można inwestować w gminach. "Bez tych środków wiele dróg, wiele szkół czy basenów (...) nie powstanie" - dodał.


Remont m.in. szpitala powiatowego w Łapach czy DPS w Choroszczy

Powiat białostocki otrzyma z FIS 15 mln zł. Perkowski mówił, że środki zostaną przeznaczone na remonty i termomodernizację placówek podlegających pod starostwo. Będą to m.in. remonty szpitala powiatowego w Łapach, POZ w Czarnej Białostockiej i DPS w Choroszczy i Uhowie.

Gminą z powiatu białostockiego, która otrzymała największe dofinansowanie, jest Czarna Białostocka. Trafi do niej 13,8 mln zł. Jak poinformował burmistrz Czarnej Białostockiej Jacek Chrulski, to pieniądze pozyskane na budowę dróg oraz modernizację bazy sportowej w Czarnej Białostockiej.

Na projekty wodno-kanalizacyjne środki pozyskały m.in. gmina Supraśl i Juchnowiec Kościelny.

Jak mówił burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, gmina otrzymała 10,6 mln zł, za które będzie modernizować system urządzeń wodno-kanalizacyjnych, będą budowane nowe odcinki kanalizacji, modernizowane przepompownie. Dodał, że środki przeznaczone zostaną też na modernizację dróg.

Natomiast gmina Juchnowiec 9,5 mln zł przeznaczy na modernizację stacji uzdatniania wody w Kleosinie. Jak mówił burmistrz Juchnowca Kościelnego Krzysztof Marcinowicz, stacja zasila 3/4 mieszkańców gminy. Dodał, że pozyskane środki to blisko 10 proc. całego budżetu gminy.

Na konferencji poinformowano też, że Białystok otrzymał z FIS blisko 30 mln zł na modernizację Parku Planty i przebudowę ulicy biegnącej przy parku ul. Akademickiej.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Nowy Dwór modernizuje drogi i oświetlenie za pieniądze z Polskiego Ładu

8.06.2022, 15:20

Do końca września cała gmina Nowy Dwór w powiecie sokólskim będzie mieć nowe oświetlenie ledowe na ulicach. Dzięki temu będą o wiele niższe rachunki za prąd. Na tę inwestycję samorząd dostał około 800 tysięcy złotych dofinansowania z rządowego programu Polski Ład.


Niemal 100 mln zł dla samorządów z powiatu siemiatyckiego z programu Polski Ład

7.06.2022, 17:55

To pieniądze m.in. na renowacje dróg czy budowę wodociągów. Blisko 100 milionów złotych dostały samorządy z powiatu siemiatyckiego z drugiej edycji rządowego programu Polski Ład.


Dzięki środkom z programu Polski Ład zostanie zmodernizowany białostocki Park Planty

4.06.2022, 08:46

Poprawią się warunki pieszych, rowerzystów i kierowców. Miastu Białystok przyznano 30 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. To pieniądze m.in. na modernizację Parku "Planty" i Bulwarów Kościałkowskiego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok