Radio Białystok | Wiadomości | Poradnik podróżnika - jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Poradnik podróżnika - jak zorganizować wakacje na własną rękę?

autor: Barbara Sokolińska

20.06.2022, 08:48, akt. 23.06.2022, 08:37

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, powoli rozpoczyna się już też sezon urlopowy. Wiele osób zaczyna robić plany wyjazdowe. Niektórzy wybierają oferty biur podróży, ale są też tacy, którzy organizują wycieczki na własną rękę.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Czy warto wykupować ubezpieczenie podróżne? Radzi Ewelina Gac | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak wybrać dobre miejsce noclegowe? | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak znaleźć bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach? | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak znaleźć odpowiednie miejsce na wakacje? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To właśnie głównie do osób samodzielnie planujących wypoczynek skierowany jest nasz cykl porad. Ewelina Gac, autorka bloga wposzukiwaniu.pl podpowiada, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze idealnego dla siebie miejsca na wypoczynek.


Jak wybrać idealne miejsce na wakacje?

Przede wszystkim najpierw trzeba zadać sobie pytanie, czy chcemy wyjechać do jakiegoś miejsca w Polsce, czy za granicę. Kolejnymi ważnymi kwestiami, szczególnie przy podróży zagranicznej są m.in. budżet, preferowany sposób wypoczynku (zwiedzanie czy odpoczynek), czy rodzaj miejsca, w którym mamy spędzić urlop (nad morzem, w górach, agroturystyka itd.). 

Jeśli stawiamy na podróż do innego kraju, to bardzo ważną rzeczą do przemyślenia jest transport, zarówno dojazd do miejsca wypoczynku, jak i komunikacja na miejscu. Miejsca, do których są wygodne i atrakcyjne połączenia samolotowe często są oblegane przez turystów. Ewelina Gac radzi zatem tym, którzy chcą odpocząć z dala od tłumów, by nie zatrzymywali się w obrębie lotniska, tylko pojechali nieco dalej. Można w ten sposób znaleźć naprawdę piękne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Nie zawsze jest też niezbędne wypożyczanie samochodu. Wiele państw w Europie, np. kontynentalna Hiszpania czy Włochy mają dobrze rozwinięty system transportu publicznego. Nawet dojazd w dalsze miejsca często nie sprawia kłopotu, a jest z pewnością tańszy. 


Jak znaleźć bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach? 

Często do zorganizowania wyjazdu na własną rękę przekonują nas ceny biletów lotniczych. Jak i kiedy najlepiej kupić dobre i tanie bilety na samolot? 

Ewelina Gac radzi, by uważnie korzystać z promocji oferowanych przez tanie linie lotnicze. Są one mocno rozchwytywane, co oznacza, że wiele osób wybierze ten sam wakacyjny kierunek co my. Dodatkowo, w momencie gdy pojawia się jakaś czasowa oferta, to na serwerach jest duży ruch, przez co mogą być np. problemy z dokonaniem płatności. 

Warto zatem wejść na stronę konkretnego przewoźnika poza okresem promocyjnym i skorzystać z zakładki z ofertami do danego miejsca docelowego, która pomaga znaleźć loty w dobrej cenie w konkretnych terminach.     


Jak znaleźć dobre miejsce noclegowe?

Jednym z najważniejszych elementów udanych wakacji jest dobre miejsce noclegowe. Rezerwując apartament czy pokój powinniśmy więc zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, by po przyjeździe nie być rozczarowanym tym, co zastaniemy na miejscu.

Szukając noclegu za granicą warto skorzystać z usług pośredników - uważa Ewelina Gac. Daje to zabezpieczenie w przypadku rezerwacji, która się nie odbyła albo nie będzie spełniać zapowiadanego standardu - firma pośrednicząca pomoże nam rozwiązać ewentualne konflikty z najemcą. 

Ciekawą opcją są też portale typu Airbnb - tam można bezpośrednio skontaktować się z osobą, która oferuje nocleg, jest też możliwość negocjacji czy osobistego domówienia szczegółów. 

Przy wyborze miejsca noclegowego warto zwracać uwagę na opinię - nie tylko te, które są na danym portalu, ale także poprzez wyszukiwarkę internetową. Czytanie opinii zajmuje sporo czas, ale pozwala realnie zorientować się, czy dany hotel bądź apartament są dla nas odpowiednim miejscem na wakacyjny nocleg.


Czy warto wykupować ubezpieczenie podróżne? 

Organizując wakacyjny wyjazd na własną rękę często zastanawiamy się, czy warto wykupywać różnego ubezpieczenie podróżne. Ta kwestia zależy od kraju, do którego się wybieramy, a także od tego, jakiego typu wypoczynek planujemy.

Warto sprawdzić EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale należy przy tym pamiętać, że ta karta ubezpiecza na takich samych warunkach jak mieszkańców kraju, w którym przebywamy. Jest to o tyle istotne, że np. niektórych państwach za usługi medyczne płaci się dodatkowo, dobrze więc wiedzieć, w jakich krajach jakie zasady obowiązują. 

Ewelina Gac sugeruje, że opłaca się wykupić pakiet ubezpieczeniowy w firmie, by podczas podróży mieć spokojne sumienie. Koszty nie są wysokie - wynoszą mniej więcej tyle co kawa i ciastko w barze, a jak mawia przysłowie - przezorny zawsze ubezpieczony.

| red: bsd, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przywrócenie ruchu turystycznego to jedno z większych wyzwań przygranicznych samorządów

14.06.2022, 12:41

Powrót turystów w rejon przy granicy z Białorusią będzie wymagać czasu i nie będzie prosty, ale ważne, że wreszcie będzie taka możliwość - uważają podlascy samorządowcy, którzy liczą na powrót turystów np. w rejon Puszczy Białowieskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok