Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie nowy pawilon na ekspozycję przyrodniczą muzeum w Drozdowie

Powstanie nowy pawilon na ekspozycję przyrodniczą muzeum w Drozdowie

autor: Adam Dąbrowski

20.06.2022, 14:12, akt. 14:23

Do końca roku w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie powstanie nowy budynek.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Powstanie nowy pawilon na ekspozycję przyrodniczą muzeum w Drozdowie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pawilon przeznaczony na zbiory przyrodnicze będzie miała powierzchnię ok. 300 metrów kwadratowych na trzech kondygnacjach i kosztować będzie 4 mln zł.


- Dzięki temu można będzie rozdzielić obie funkcje tej naszej placówki - w części pałacowej i dworze zostaną pamiątki po właścicielach majątku, czyli rodzinie Lutosławskich oraz Romanie Dmowskim, który spędził tu ostatnie miesiące swojego życia, zaś ekspozycje związane z przyrodą będą miały własne nowe lokum – mówi wicestarosta Maria Dziekońska.


Nowy obiekt ma nowoczesny kształt, ale plany przewidują obłożenie jego elewacji lustrzanymi płytami, będzie więc czymś na kształt dworskiej oranżerii i doskonale koresponduje zarówno z zabytkowym dworem, jak i położonym między nimi ośrodkiem edukacji przyrodniczej.


- W podziemiach tego nowego budynku znajdzie się miejsce dla naszej wystawy „Podwodny świat pięciu kontynentów”, zaś parter i piętro będą przeznaczone na wystawy przyrodnicze. Znajdą się na nich eksponaty prezentowane obecnie w dworze, ale będą także zupełnie nowe, a całość zostanie zaaranżowana o wiele atrakcyjniej. Będzie to wzbogacona o multimedia podróż przez krainę przyrody. Chodzi o to, by było to atrakcyjniejsze dla młodych gości niż ekspozycja przygotowana czterdzieści lat temu – opowiada dyrektor muzeum Ewa Sznejder.

To ona podpisała umowę z wykonawcą, który przez najbliższe pół roku wybuduje nowy pawilon. Na razie w stanie surowym ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami, bo na tyle pozwala dotacja, którą placówka dostała.

Postęp dalszych prac - zarówno w części przyrodniczej, jak i w zabytkowej części dworskiej, gdzie na razie wyremontowano elewacje i dach na części pałacowej, zależeć będzie od możliwości zdobycia kolejnych dotacji.

Według obecnych szacunków całość będzie kosztować około 10 mln zł i dyrekcja placówki ma nadzieję, że inwestycję uda się skończyć do 2024 r., kiedy obchodzona będzie 40. rocznica utworzenia muzeum w Drozdowie.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Dworze Lutosławskich w Drozdowie rozpoczęła się konferencja poświęcona Sofii Casanovie

13.06.2022, 20:25

Była żoną Wincentego Lutosławskiego, ale przede wszystkim wybitną pisarką. W Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie w poniedziałek (13.06) rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona Sofii Casanovie.


Ponad 40 zabytków w Podlaskiem będzie wyremontowanych dzięki dotacjom z budżetu państwa

31.03.2022, 14:47

Pieniądze będą przeznaczone na remont i konserwację głównie obiektów sakralnych. Ponad 2,2 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku dostali zarządcy ponad 40 zabytków. W czwartek (31.03) część z nich podpisała umowy z podlaską konserwator zabytków prof. Małgorzatą Dajnowicz na prace m.in. remontowe.


Kultura mniejszych miejscowości: Drozdowo, Piątnica i Wizna

20.03.2022, 10:05

Postanowiliśmy w tym roku znaleźć atrakcyjne miejsca z kulturą w naszym regionie. W tym miesiącu przyjechaliśmy poszukać wiosny w Drozdowie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok