Radio Białystok | Wiadomości | W Dworze Lutosławskich w Drozdowie rozpoczęła się konferencja poświęcona Sofii Casanovie

W Dworze Lutosławskich w Drozdowie rozpoczęła się konferencja poświęcona Sofii Casanovie

autor: Adam Dąbrowski

13.06.2022, 20:25, akt. 21:14

Była żoną Wincentego Lutosławskiego, ale przede wszystkim wybitną pisarką. W Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie w poniedziałek (13.06) rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona Sofii Casanovie.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
W Dworze Lutosławskich w Drozdowie rozpoczęła się konferencja poświęcona Sofii Casanovie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Hiszpanka z urodzenia, Polka z wyboru, ponieważ tu chciała wychować swoje córki. Była nawet kandydatką do literackiej nagrody Nobla.


Jej nieszczęście polega na tym, że funkcjonuje w dwóch kulturach, ale w żadnej nie jest w pełni poznana. W Hiszpanii znane są jej utwory, ale niewielu ludzi zajmujących się literaturą zna język polski. Natomiast w Polsce nie tyko poloniści nie znają języka hiszpańskiego, ale ponadto mają utrudniony dostęp do jej utworów, które od dawna nie były wznawiane – tłumaczy współtwórca konferencji prof. Jarosław Ławski.


Zdaniem naukowca powinna przede wszystkim powstać solidna monografia Sofii Casanovy-Lutosławskiej, należy też przypominać czytelnikom jej utwory. Jedną z osób, która się tym zajęła jest dr Rosario Martinez. Kilkanaście lat życia poświęciła na zbieranie materiałów i pisanie monografii w języku hiszpańskim:


To była bardzo inteligenta kobieta o mocnym charakterze, który pozwolił jej przetrwać wszystkie przeciwności losu. Im bardziej ją poznawałam, tym chciałam wiedzieć o niej więcej – mówi autorka monografii.


Obecna na konferencji hiszpańska slawistka i polonistka dr Amelia Serralier Calvo twierdzi, że Sofia Casanova to postać wręcz kultowa:


Była nie tylko znakomitą poetką w młodości, ale potem już w Polsce została także publicystką i pierwszą kobietą – korespondentem wojennym - zwraca uwagę dr Amelia Serralier Calvo.


Przy okazji konferencji cenny prezent muzeum mieszczącemu się w dworze Lutosławskich sprawiła prawnuczka Sofii Casanovy. Krystyna Haertlé przywiozła do Drozdowa trzy pudła pełne pamiątek rodzinnych, przede wszystkim dokumentów.

Drugi dzień obrad zaplanowano w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, gdzie będą wygłoszone referaty m.in. na temat twórczości literackiej i reporterskiej Sofii Casanovy-Lutosławskiej, historii jej małżeństwa z prof. Wincentym Lutosławskich i wielowymiarowych związków z Polską.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura mniejszych miejscowości: Drozdowo, Piątnica i Wizna

20.03.2022, 10:05

Postanowiliśmy w tym roku znaleźć atrakcyjne miejsca z kulturą w naszym regionie. W tym miesiącu przyjechaliśmy poszukać wiosny w Drozdowie.


Drozdowo: nagrody starosty łomżyńskiego w "nowej" placówce

11.11.2019, 19:16

Delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, wojsko, harcerze, kombatanci w Drozdowie koło Łomży złożyli wiązanki przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego.


Powiat łomżyński będzie miał dwóch nowych honorowych obywateli

21.05.2019, 18:32

Tytuł ten postanowiono przyznać Heinrichowi Trappowi - staroście powiatu Dingolfing-Landau i plastykowi Henrykowi Chylińskiemu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANAfot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok