Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczny wypoczynek nad wodą - ratownicy WOPR apelują o rozsądek

Bezpieczny wypoczynek nad wodą - ratownicy WOPR apelują o rozsądek

autor: Marcin Mazewski

29.07.2022, 05:10, akt. 09:58

Choć na razie pogoda w naszym regionie nie sprzyja pływaniu, to jednak każdego dnia ratownicy WOPR apelują o ostrożność i rozwagę nad wodą. Tym bardziej, że statystyki nie napawają optymizmem. W Podlaskiem od początku czerwca utonęło 10 osób.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Andrzejem Reuckim rozmawia Marcin Mazewski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Jackiem Borowskim rozmawia Marcin Mazewski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Tomaszem Malinowski rozmawia Marcin Mazewski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Mirosławem Zajką rozmawia Marcin Mazewski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Jackiem Depczyńskim rozmawia Marcin Mazewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jedną z głównych przyczyn utonięć w Polsce niezmiennie od lat jest alkohol i brak respektu do żywiołu.

Ratownicy WOPR z naszego regionu podpowiadają, jak w sposób bezpieczny wypoczywać nad wodą. 

Bezpieczeństwo dzieci

Szczególną uwagę należy zwracać na najmłodszych.

- Przypominamy, że nawet na strzeżonych kąpieliskach to rodzice odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci - mówi prezes łomżyńskiego WOPR-u Tomasz Malinowski. 

Jak dodaje ratownik Jacek Borowski - warto zainwestować w sprzęt asekuracyjny (koła, rękawki, kamizelki), ale i tak nic nie zastąpi stałego kontaktu z dzieckiem, które wchodzi do wody.

Przed rejsem sprawdzamy pogodę

Wybierając się w rejs - koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody i obserwować niebo - apelują ratownicy. Na każdym jeziorze są inne warunki do żeglowania. Te m.in. na jeziorze Wigry potrafią zmieniać się bardzo szybko - ostrzega prezes suwalskiego WOPR-u Mirosław Zajko. 

- Jak zastanie nas gwałtowna burza na środku jeziora, to nie próbujemy wracać do portu, ale szukamy najbliższego brzegu. Wpływamy chociażby w trzciny, zwijamy żagle i czekamy na poprawę pogody. W trudnych warunkach łatwo o wywrotkę łodzi żaglowej, czy wiosłowej. Wówczas, gdy mamy daleko do brzegu, to najlepiej nie odpływać, a trzymać się jej i czekać na pomoc. Nie próbujemy też jej stawiać, bo wówczas może pójść na dno. Wyjątkiem są łodzie regatowe, które można samemu postawić. Oczywiście wzywamy pomocy - wołając, ale też jest taki międzynarodowy znak - uderzamy wyprostowaną ręką w taflę wody - to sygnał, że mamy kłopoty i wzywamy ratunku. Zalecamy też zabierać ze sobą naładowany telefon zabezpieczony wodoszczelnym etui. - dodaje Mirosław Zajko.


Kamizelka to podstawa


Ratownicy przypominają, żeby podczas rejsu cały czas mieć na sobie kamizelkę asekuracyjną. Może ona uratować życie, gdy np. wypadniemy z łodzi, czy kajaka. Jednak mało kto korzysta z niej w sposób prawidłowy - mówi prezes białostockiego WOPR-u Jacek Depczyński.

- Nie ma nakazu, że podczas rejsu musimy mieć na sobie kamizelkę. Owszem musi być tyle sprzętu ratunkowego, ile osób znajduje się na pokładzie, ale nie jest wskazane, że muszą być one założone. Często służą one nam za oparcia, za miękkie siedzenia. I szkoda, że wiele osób nie zakłada ich nawet przy fatalnej pogodzie. To znaczy, że nie przewidujemy zagrożenia. Wystarczy, że uderzymy głową w jakiś twardy element łodzi i wpadniemy nieprzytomni do wody. Nieszczęście wówczas gotowe. Natomiast założona, dobrze dobrana kamizelka asekuracyjna sprawia, że pływamy na wodzie jak spławik. Nasze drogi oddechowe są drożne - dodaje Jacek Depczyński.

Jak dodaje młodszy aspirant Elżbieta Zaborowska z biura prasowego podlaskiej policji, najlepiej wybierać do kąpieli miejsca strzeżone, ale nie wolno zapominać o rozsądku.  

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki WOPR wykształcił w Rajgrodzie nowych ratowników wodnych

30.06.2022, 16:40

Przez tydzień uczyli się, jak udzielać pomocy tonącym. W Ośrodku Szkolenia Ratowników WOPR "Tama" w Rajgrodzie zakończył się kurs na ratownika wodnego i instruktora ratownictwa.


Dzień Ratownika Wodnego - wojewoda podlaski spotkał się z przedstawicielami WOPR-ów

29.06.2022, 13:14

29 czerwca to Dzień Ratownika Wodnego. Z tej okazji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski spotkał się nad Jeziorem Rajgrodzkim z przedstawicielami WOPR-ów z naszego regionu.


Andrzej Reucki

21.06.2022, 17:00

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok