Radio Białystok | Wiadomości | Opera i Filharmonia Podlaska zaczyna program "Przestrzenie Sztuki"

Opera i Filharmonia Podlaska zaczyna program "Przestrzenie Sztuki"

31.08.2022, 13:57, akt. 14:09

Warsztaty dla tancerzy, choreografów, wystawy, realizacje premierowych spektakli będą efektem programu "Przestrzenie sztuki", którego realizację - po raz drugi - rozpoczęła Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Głównym celem programu jest szeroka promocja artystów

Założenia przedsięwzięcia organizatorzy przedstawili w środę na konferencji prasowej w Białymstoku. Głównym celem programu jest szeroka promocja artystów, którzy nie są związani z dużymi instytucjami kultury, umożliwianie im podejmowania działań artystycznych, prezentacji własnych pomysłów.

"Ten program wspiera umiejętności i pokazuje projekty tancerzy niezależnych" - powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetta Bielecka.

Wspólnie z Operą i Filharmonią Podlaską "Przestrzenie Sztuki" organizuje Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Członek zarządu tego stowarzyszenia Karolina Garbacik poinformowała, że w ramach programu łącznie ma być zrealizowanych w Białymstoku oraz w Łomży i Bielsku Podlaskim 39 różnych projektów z dziedziny artystycznej, ale także przedsięwzięć edukacyjnych, społecznych, a nawet prozdrowotnych. Niektóre przedsięwzięcia - laboratorium dla choreografów - będą także zrealizowane we współpracy z podmiotami, które będą realizować "Przestrzenie sztuki" w Łodzi i Lublinie.

(…) staraliśmy się, aby ten program szeroko docierał do środowiska tanecznego. Są tam projekty, które są skierowane do tancerzy i choreografów współczesnych, zajmujących się tańcem tradycyjnym, a także wiele projektów skierowanych do środowiska tańca street dance

- mówiła Karolina Garbacik.


Będzie sześć premierowych spektakli

Będzie sześć premierowych spektakli w formule krótko i długometrażowych. Kurator programu "Przestrzenie Sztuki" Wojciech Blaszko powiedział, że będzie m.in. przygotowana premiera spektaklu pt. "Trzech Budrysów" Adama Mickiewicza w interpretacji muzycznej Stanisława Moniuszki.

Będzie to, wydaje mi, się projekt ciekawy i nowatorski, ponieważ będzie podzielony na trzy akty, w których zobaczymy tancerzy w połączeniu z raperem w pierwszym akcie, w kolejnym będzie to połączenia tancerza z beatbokserem oraz ze stand-upperem w ostatnim akcie

- wyjaśnił Wojciech Blaszko. 

Tancerze - do tego i innych przedsięwzięć - będą wybrani w konkursach. Premiera jest zaplanowana na 2 grudnia.


Warsztaty z udziałem najlepszych tancerzy w Polsce

W ramach przedsięwzięć edukacyjnych zaplanowano np. warsztaty z udziałem najlepszych tancerzy w Polsce, szkolenia dla tancerzy niezrzeszonych.

Niektóre konkursy otwarte dla tancerzy są już ogłoszone, informacje są zamieszczane na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Z zamieszczonych tam informacji wynika, że w najbliższy weekend odbędzie się wykład performatywny Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej pt. "Święto snów. O pracy ze snami w Tańcu". Poprowadzą oni także warsztaty tańca współczesnego "Taniec śniącego ciała". W dniach 2-4 września odbędą się także warsztaty "Tańce pogranicza wschodniego – folklor podlaskich Białorusinów". Trwa nabór uczestników.

Program "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Sprzątaczka w operze" - reportaż Anny Bogdanowicz

31.08.2022, 06:00

Niełatwe dzieciństwo, bolesna młodość, mierzenie się z niezrozumieniem i odrzuceniem - wszystko to sprawiło, że Iwona utraciła wiarę w ludzi i w siebie. Zawsze jednak miała swój „mały wielki świat” - świat muzyki poważnej.


Festiwal literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej

12.08.2022, 16:04

Rozmowy o podróżach, przyrodzie, ale też wojnie w Ukrainie, spotkania z pisarzami, reportażystami czy warsztaty i audycje radiowe. W gospodarstwie państwa Malczewskich w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie trwa festiwal literacki "Patrząc na Wschód".


Nasza radiowa koleżanka Małgorzata Trojanowska zagrała główną rolę w operze "Noc Kruków"

3.07.2022, 11:15

Małgorzata Trojanowska - nasza radiowa koleżanka i wybitna sopranistka - zagrała w sobotę (2.07) główną rolę Karusi w prapremierowej operze Zygmunta Krauzego "Noc Kruków". Spektakl rozpoczął Festiwal "Muzyka Polska" Polskiej Opery Królewskiej.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok