Radio Białystok | Wiadomości | Jazzowy duet w Studiu Rembrandt na urodziny Radia Białystok [zdjęcia]

Jazzowy duet w Studiu Rembrandt na urodziny Radia Białystok [zdjęcia]

2.10.2022, 01:54, akt. 3.10.2022, 10:42

To był wyjątkowy muzyczny wieczór. W niedzielę (2.10) na scenie Studia Rembrandt wystąpili Stan Breckenridge i Klaudia Kowalik.

Stan Breckenridge i Klaudia Kowalik - koncert live, fot. Joanna Szubzda
Stan Breckenridge i Klaudia Kowalik - koncert live, fot. Joanna Szubzda

Można było usłyszeć sporą dawkę jazzu w polsko-amerykańskim wydaniu - a wszystko z okazji 78. urodzin Polskiego Radia Białystok.


Stan Breckenridge - amerykański wokalista, pianistą muzyki soulowej i jazzowej

Stan Breckenridge jest amerykańskim wokalistą, pianistą muzyki soulowej i jazzowej, kompozytorem i autorem testów. Posiada tytuł doktora w dziedzinie muzykologii, nadany przez Uniwersytet Claremont w Kalifornii, USA. Nagrodzony w roku 2019 wyróżnieniem Amicus Poloniae (“Friend of Poland”),  przyznawanym corocznie obywatelom USA za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich.

Stan Breckenridge występował przed publicznością i wykładał na całym świecie, m.in. w Dubaju, Wielkiej  Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Litwie, Meksyku,  Maroku, Polsce, Słowacji Ukrainie i na Węgrzech. W Stanach Zjednoczonych można go było usłyszeć, m.in. w The Dorothy Chandler Pavilion, The Greek Theater, The Los Angeles Forum, The Los Angeles Sports Arena, The Hollywood Bowl, The Watts Summer Festival, Capitol Records, a także w wielu krajowych stacjach telewizyjnych. Wśród jego publiczności lub też współwykonawców znaleźli się m.in.  Madeleine Albright, Mahalia Jackson, Jerry Lewis, Martha Reeves (oraz the Vandellas), Larry McCormick, Greg Morris, Rowan & Martin, David Ruffin (wraz z the Temptations), Nancy Sinatra, John Travolta, John Wayne i wiele innych sław.

Stan Breckenridge wystąpił w charakterze gościa specjalnego w lutym 2022 w Dubaju podczas wystawy Expo 2020. Polskiej publiczności dał się poznać, na przykład, czterokrotnie goszcząc w programie Jaka to Melodia; występując trzykrotnie na antenie Dzień Dobry TVN (listopad 2020, luty 2021, maj 2022); grał też dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz jako gość specjalny podczas polsko-amerykańskiego pikniku wojskowego „Razem Bezpieczni”, zorganizowanego z okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce a także podczas obchodów Amerykańskiego Dnia Niepodległości w Krakowie; jak również na zaproszenie m.in. Ambasadorów USA w Polsce,  Paula W. Jonesa, Stephen D. Mulla oraz Lee A. Feinsteina; czy też na zaproszenie  Ambasador USA  w Polsce, Georgette Mosbacher, podczas uroczystości nadania mu nagrody Amicus Poloniae w 2019 przez Ambasadora Rzeczypospolitej  w USA Piotra Wilczka.

W lutym 2021, Stan Breckenridge nagrał napisaną przez siebie piosenkę zatytułowaną „Loving You”, która swoją premierę miała 18 lutego na antenie Dzień Dobry TVN. Także w 2021,  Stan Breckenridge wystąpił na płycie autorstwa Józefa Eliasza z udziałem Eljazz Big Band, pod tytułem Polish Songs, na której Stan śpiewa piosenki napisane przez znanych i lubianych polskich kompozytorów. W 2020, Stan Breckenridge wspólnie z Basią Gąsienicą Giewont nagrali autorską wersję popularnej piosenki świątecznej „Baby It’s Cold Outside.” W tym samym roku, Stan Breckenridge skomponował i nagrał siedem singli, których motywem przewodnim jest rok pandemii  COVID-19; są to: „Nostalgia,” „The Battle: Race Against Time”, „It Changed My Life,” „A Night in Vienna,” „Waterfall No.2,” „Eternal Hope,” oraz “Ready to Play.” Również w 2020, Stan Breckenridge napisał oraz nagrał utwór zatytułowany „A New Beginning”, uświetniający inaugurację Szkoły Nauk o Języku i Literaturze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stan Breckenridge ma na swoim koncie jedenaście albumów:
Stan Breckenridge Performs Jazz, Blues, Rhythm & Blues, and Soul (15 kwietnia 2019), Black and Tan Fantasy (2017 wspólnie z Jazz Band Ball Orchestra), Inspirations (2014), Out of Love for Jazz (2012), Reflections (2009), A Soulful Christmas (2008), This is My Song (2007), Live in Poland (2005), Solo (2003), Meditations (2001), oraz  Expositions (1999).

10 czerwca 2022r. ukazał się jego nowy singiel, pod tytułem  „What’s Going On - Co Się Dzieje”.

Oprócz działalności artystycznej, doktor Stan Breckenridge piastuje stanowisko profesora wizytującego na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wcześniej był Dyrektorem Wydziału Studiów Afroamerykańskich na Stanowym Uniwersytecie Kalifornii w Fullerton. Stan Breckenridge otrzymał stypendium jako United States Distinguished Chair Fulbright Scholar w Polsce –  nauczając w latach 2012–2013 na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz w 2013-2014 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był także stypendystą programu Fulbrighta w Polsce w 2005. Doktor Stan Breckenridge jest także autorem czterech podręczników uniwersyteckich. 


Klaudia Kowalik - wokalistka, muzykolog, skrzypaczka, autorka tekstów i muzyki

Klaudia Kowalik to wokalistka, muzykolog, skrzypaczka, autorka tekstów i muzyki, a także bizneswoman. W ubiegłym roku została okrzyknięta przez portal muzyczny eska.pl „nową nadzieją polskiej muzyki alternatywnej”. Ukończyła Wokalistykę Jazzową na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Muzykologię na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego.
Klaudia wydała dwa albumy jazzowe, nagrane we współpracy ze Stanem Breckenridgem. Ponadto we współpracy z renomowaną wytwórnią Universal Music Polska, artystka nagrała dwa autorskie single: "Chodź" i ”Tęsknię”. Koncertowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Niemczech, Litwie oraz wielu innych krajach. Jest laureatką pierwszych miejsc na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach wokalnych.

Z miłości do muzyki i edukacji obejmującej zakres tej dziedziny Klaudia w ubiegłym roku postanowiła otworzyć profesjonalną, prywatną szkołę muzyczną - Warsaw Music Academy, która mieści się na warszawskim Wilanowie.

| red: mag, maj, zmj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok