Radio Białystok | Wiadomości | "Mickiewicz-FUSION" - artystyczny projekt z nowoczesnym spojrzeniem na dzieła wieszcza

"Mickiewicz-FUSION" - artystyczny projekt z nowoczesnym spojrzeniem na dzieła wieszcza

autor: Dorota Sokołowska

24.09.2022, 12:14, akt. 25.09.2022, 11:14

Wystawa „Ballady miejskie” Mateusza Bielskiego w sobotę (24.09) o 19 zainauguruje w Książnicy Podlaskiej projekt „Mickiewicz-FUSION”. Celem wydarzenia jest uczczenie Roku Romantyzmu Polskiego.

źródło: Facebook Książnicy Podlaskiej
źródło: Facebook Książnicy Podlaskiej


0:00
0:00
Projekt #Mickiewicz - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mateusz Bielski - autor wystawy to ilustrator i artysta koncepcyjny, współpracujący z czołowymi wydawnictwami polskimi i zagranicznymi. W jego dorobku znajdują się gry planszowe, figurkowe i karciane, okładki książek i komiksów.

Prace wchodzące w skład wystawy „Ballady miejskie” inspirowane są tekstami Adama Mickiewicza. To wizualne przeniesienie ludowych podań, wierzeń w czasy współczesne i obrazowe osadzenie ich w realiach nam bliskich, jest ambitnym i przyciągającym zabiegiem artystycznym. 

Umiejscowienie obrazu we współczesności i estetyka prac wpisują się w nurt tzw. urban fantasy, czyli baśni miejskich, które święcą triumfy w ostatnich latach, zarówno w literaturze, filmie jak i grach. Utwory romantyczne zdają wręcz stworzone do ubrania w kontrastujące obrazy starych legend osadzonych w teraźniejszości. Według romantyków świat dzielił się na to, co widzialne (materialne) i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne (duchowe). Te dwie kontrastujące połowy to nic innego jak materialne urban i duchowe fantasy.

Po wystawie odbędzie się widowisko muzyczno-słowne pt. #Mickiewicz, oparte na nowoczesnej interpretacji i adaptacji dzieł Adama Mickiewicza. Scenariusz powstał na kanwie wybranych utworów poetyckich wieszcza. To zderzenie słowa XIX-wiecznego poety ze współczesną muzyką, która otwiera świat polskiego romantyzmu, pozwalając współczesnemu widzowi zrozumieć wartości, które przyświecały pokoleniu Mickiewicza. Reżyserem i scenarzystą wydarzenia jest Patryk Ołdziejewski, a na scenie towarzyszyć mu będą aktorzy: Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny.

Projekt „Mickiewicz-FUSION” to niekomercyjny kolaż artystyczny o zróżnicowanych formach ekspresji twórczej, który konfrontuje ze sobą dwie płaszczyzny: zakorzenioną w tradycji oraz opartą na nowoczesności. W jego ramach odbędą się: pełnowymiarowy spektakl muzyczny, performatywne czytanie tekstów Adama Mickiewicza w oryginalnej aranżacji muzycznej, wystawa grafik oraz prelekcje popularnonaukowe. 

Do współpracy zaproszeni zostali: muzycy, aktorzy, artyści plastycy, muzykolodzy, kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy. Wydarzenie pozwoli w sposób nowatorski spojrzeć na twórczość polskiego wieszcza i zrozumieć fenomen romantycznej poezji.

Współorganizatorami wydarzenia są Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku im. Stanisława Moniuszki, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Urząd Miejski w Supraślu

| red: bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Polskim Radiu Białystok

3.09.2022, 08:30

„Słuchaj dzieweczko”, „Tata nie wraca”, „Pójdźcie o dziatki”- te słowa z wierszy Adama Mickiewicza można będzie przeczytać i usłyszeć na Narodowym Czytaniu w całym regionie. W akcję włącza się również Polskie Radio Białystok.


„Ballady i romanse” w nowej odsłonie w Teatrze Wierszalin

24.07.2022, 10:32

Teatr Wierszalin w ramach festiwalu „Między wierszami” przypomniał świat, w którym „Ballady i romanse” powstały - Wileńszczyznę roku 1819.


Książnica Podlaska kupiła pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

5.07.2022, 14:01

Książnica Podlaska zaprezentowała we wtorek (05.07) kupione na aukcji antykwarycznej pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z czerwca 1834 roku. To jedyny taki egzemplarz w bibliotekach w regionie.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok