Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni zdecydowali, że w mieście będzie można wybudować pomnik Romana Dmowskiego

Białostoccy radni zdecydowali, że w mieście będzie można wybudować pomnik Romana Dmowskiego

autor: Edyta Wołosik

26.09.2022, 16:23, akt. 16:28

W Białymstoku będzie można wybudować pomnik Romana Dmowskiego. Choć nie wszyscy byli przekonani do tego, by decyzję podejmować już teraz, to jednak pomysł uzyskał w głosowaniu wystarczającą liczbę głosów radnych.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Białostoccy radni zdecydowali, że w mieście będzie można wybudować pomnik Romana Dmowskiego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Projekt uchwały przedstawiał i uzasadniał przewodniczący Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa radny Paweł Myszkowski: "Roman Dmowski to przykład wybitnego męża stanu oraz prawego polityka, który całe życie poświęcił na rzecz Polski".

Pomysł budowy pomnika to bardzo dobra inicjatywa - dodawał radny Henryk Dębowski: "która od wielu lat czekała i być może w końcu doczeka się realizacji".  

Radni zgodzili się na realizację, choć problemem może okazać się sfinansowanie budowy, bo to zadanie społeczników. Jak mówi jeden z nich Dariusz Wasilewski: "z przeprowadzonej zbiórki publicznej udało się na razie uzyskać ponad 50 tysięcy złotych, a szacowany koszt tej inwestycji to ok. 600 tysięcy złotych".  

Pomnik Romana Dmowskiego ma stanąć w Białymstoku na Placu Niepodległości przy kościele Świętego Rocha. To miejsce ma być przebudowywane, dlatego urzędnicy nie chcieli, by radni już teraz podejmowali decyzję. Projekt uchwały uzyskał jednak większość, choć na razie nie ma konkretnych terminów zarówno w sprawie przebudowy placu, jak i budowy pomnika.  

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości w 83. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego

2.01.2022, 07:25

W niedzielę (2.01) w Białymstoku i w Drozdowie - w 83. rocznicę śmierci - zaplanowano uroczystości upamiętniające Romana Dmowskiego.


Poseł Robert Winnicki zachęca do głosowania na projekt budowy pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku

4.10.2020, 13:19

Ta inicjatywa ma upamiętnić działacza niepodległościowego i posła II Rzeczypospolitej. Powstał projekt budowy pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku. Inicjatywa jest na liście pomysłów do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.


Pomnik Romana Dmowskiego jednym z projektów do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego

2.10.2020, 12:16

To inicjatywa, o której mówi się w Białymstoku od wielu lat. Teraz - jak przekonują jej pomysłodawcy - ma szansę na realizację. Chodzi o pomnik Romana Dmowskiego, który jest jednym z prawie 120 projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok