Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu rosnących kosztów energii, białostockie uczelnie wdrażają programy oszczędzania

Z powodu rosnących kosztów energii, białostockie uczelnie wdrażają programy oszczędzania

autor: Ryszard Minko

30.09.2022, 09:13, akt. 16:04

Gwałtownie rosnące ceny energii zmuszają do radykalnych decyzji – by uporać się z rachunkami za prąd dwie białostockie uczelnie wprowadzają czasowe nauczanie online. Jedną z nich jest największa uczelnia w regionie – Uniwersytet w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Z powodu rosnących kosztów energii, białostockie uczelnie wdrażają programy oszczędzania - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgodnie z zarządzeniem rektora po bożonarodzeniowej przerwie świątecznej studenci na cztery tygodnie przejdą na nauczanie zdalne – mówi rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik. Wyjaśnia, że to radykalny sposób na oszczędności i jednocześnie zapewnia, że program nauczania będzie tak przeorganizowany, by zdecydowana większość zajęć wymagających obecności studentów na uczelni przeprowadzić do świąt.

Jeszcze dłuższą przerwę w nauczaniu stacjonarnym wprowadza też Akademia Teatralna. Zajęcia online będą tam od połowy grudnia do połowy lutego. Tam ograniczeń ma być więcej, bo w ramach oszczędności studenci nie będą mieli dostępu do energochłonnego oświetlenia scenicznego - mówi prorektor Akademii Teatralnej profesor Marta Rau. "Ceny energii są tak duże, że nie mamy innego wyjścia, choć z pewnością odbije się to na procesie dydaktycznym" – dodaje rektor AT.

Oszczędności wprowadza także Politechnika Białostocka. - Jednym z rozwiązań jest takie opracowanie harmonogramu zjazdów studentów zaocznych, by przynajmniej przez jeden weekend w miesiącu gmachy uczelni były puste - mówi prorektor Politechniki Białostockiej profesor Jarosław Szusta. Dodaje, że przy okazji każdego remontu, wymieniane jest oświetlenie na energooszczędne, a pracownicy i studenci proszeni są o racjonalne korzystanie z zasobów.

Rachunki rosną także na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku – choć akurat ta uczelnia ma najmniejsze możliwości w redukcji zapotrzebowania na energię. - Spora część dydaktyki odbywa się w szpitalach, a tam trudno zgasić światło czy zakręcić kaloryfery - mówi rektor UMB profesor Adam Krętowski. Dodaje, że rachunki za prąd skoczyły z niespełna 3 milionów, na blisko 17 rocznie i uczelnia nie jest w stanie sama sobie poradzić z takim wzrostem kosztów. O problemie wie Ministerstwo Zdrowia, czekamy na jakieś rozwiązania, bo sami sobie nie poradzimy - podkreśla profesor Krętowski.

Nauka na uczelniach rozpocznie się już poniedziałek. Mimo trudności, na razie na każdej z nich zajęcia rozpoczną się normalnie, choć na korytarzach może być ciemniej i chłodniej.

| red: maj, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok