Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku oficjalnie odsłonięto znak z napisem "Rondo Wolnej Ukrainy"
To wyraz solidarności z narodem ukraińskim. W Białymstoku oficjalnie odsłonięto w piątek (21.10) znak z napisem "Rondo Wolnej Ukrainy".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W uroczystości wziął udział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, któremu prezydent Białegostoku wręczył symboliczną tabliczkę z nazwą ronda. Tadeusz Truskolaski podkreślał: "dzisiaj w świat idzie wiadomość, że Białystok ma Rondo Wolnej Ukrainy; jest to symboliczny gest wsparcia narodu, który walczy z rosyjskim agresorem i stawia mu opór".
Prezydent Białegostoku przypomniał, że od początku wojny mieszkańcy miasta angażują się w różną pomoc. Podał, że obecnie w mieście jest kilka tysięcy Ukraińców, w szkołach uczy się teraz 966 ukraińskich uczniów.
Za pomoc, otwarcie domów i serc dziękował ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz: "A to rondo to kolejny wyraz, kolejny przykład wielkiej solidarności Polski z narodem Ukrainy, pokazuje bliskość między naszymi narodami w obliczu wojny, która jest nie tylko przeciwko Ukrainie, ale i całemu cywilizowanemu światu."
Myślę, że razem będziemy budować naszą przyjaźń dalej i podstawą tej przyjaźni będzie ten wielki ruch, wielki odruch serc naszych braci i sióstr Polaków i Polek, którzy otworzyli swoje domy, serca dla Ukraińców, dla Ukrainek, dla matek z dziećmi, dla osób starszych
- dodał.
Rondo Wolnej Ukrainy jest na granicy osiedli: Starosielce i Bacieczki w Białymstoku, w pobliżu ulicy Elewatorskiej. Decyzję w sprawie nadania takiej nazwy radni podjęli pod koniec września.
Ulica Wolnej Białorusi i rondo Wolnej Ukrainy. Te nazwy pojawią się w przestrzeni miejskiej Białegostoku. Decyzję podjęli w poniedziałek (26.09) radni.
O zaprzestanie przez Rosję wojny w Ukrainie zaapelowały samorządy z Przymierza Europejskiego (European Aliance - EA), które działa w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, w przyjętej w piątek w Białymstoku tzw. deklaracji białostockiej. Wyrażono w niej także szeroką solidarność z walczącą Ukrainą.
W Białymstoku i Suwałkach odbyły się w czwartkowy (24.02) wieczór manifestacje solidarności z Ukrainą, po ataku Rosji na wschodniego sąsiada Polski. Apelowano m.in. o szybkie i poważne sankcje UE i Stanów Zjednoczonych uderzające w Rosję.