Radio Białystok | Wiadomości | Wiece poparcia i solidarności z Ukrainą w podlaskich miastach [zdjęcia]

Wiece poparcia i solidarności z Ukrainą w podlaskich miastach [zdjęcia]

24.02.2022, 13:07, akt. 20:31

W Białymstoku i Suwałkach odbyły się w czwartkowy (24.02) wieczór manifestacje solidarności z Ukrainą, po ataku Rosji na wschodniego sąsiada Polski. Apelowano m.in. o szybkie i poważne sankcje UE i Stanów Zjednoczonych uderzające w Rosję.

"Solidarni z Ukrainą" - pikieta przed Konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
"Solidarni z Ukrainą" - pikieta przed Konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Protest przez białoruskim konsulatem przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - relacja Michała Stepaniuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Białystok solidarny z Ukrainą" - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wiec w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Manifestacja w Białymstoku

Było widać flagi polskie, ukraińskie i unijne. "Nie dla Putina", "Sława Ukrainie!", "Kijów, Warszawa - wspólna sprawa!" - krzyczeli uczestnicy manifestacji w Białymstoku, w której wzięło udział ponad sto osób. 

W stolicy województwa podlaskiego to druga taka manifestacja w tym tygodniu; poprzednia miała miejsce we wtorek. "Wtedy myśleliśmy, że nie  dojdzie do najgorszego scenariusza. Niestety dzisiaj (czwartek) rosyjska armia, wraz z Putinem, dokonała barbarzyńskiego ataku na Ukrainę, bombardując miasta takie jak Kijów, Charków (...) i wiele, wiele innych" - mówił w imieniu organizatorów Łukasz Targoński z Młodych Demokratów, młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. 

Apelował o wsparcie m.in. dla ukraińskiej armii, przeciwdziałanie możliwemu kryzysowi humanitarnemu i wywieranie presji na rządy, by  sankcje uderzające w Rosję były jak największe. "Rosja musi poczuć, że  Zachód nie zapomniał o wolnej, niepodległej Ukrainie" - mówił Targoński.

"Musimy przeciwstawić się tej barbarzyńskiej wojnie, którą  wypowiedział nam Putin" - dodał podlaski europoseł KO Tomasz Frankowski. Frankowski, który jest b. reprezentantem Polski w piłce nożnej, mówił  też o sankcjach uderzających w rosyjski sport.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zadeklarował pomoc Łuckowi na Ukrainie, miastu z którym stolica województwa podlaskiego współpracuje w ramach umowy partnerskiej. "Deklarujemy pomoc humanitarną, polegającą także na zbiórce żywności, ubrań, tego  wszystkiego, co będzie tam potrzebne i w ten sposób pokazujemy, że jako  białostoczanie jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim" - mówił Rudnicki.

W geście solidarności z Ukrainą flaga tego kraju, obok polskiej i unijnej, pojawiła się w czwartek na Pałacyku Gościnnym w Białymstoku; to  jeden z budynków urzędowych miasta. Na ścianie magistratu wieczorem wyświetlone zostały kolory ukraińskiej flagi.

Przed konsulatem Białorusi w Białymstoku przeciwko wojnie na Ukrainie, ale i obecności wojsk rosyjskich na Białorusi, protestowali przedstawiciele diaspory białoruskiej, również wyrażając solidarność z Ukraińcami.


Ok. 100 osób przyszło na Plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Ok. stu osób przyszło na Plac im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, by zamanifestować solidarność z Ukrainą. Byli to zarówno mieszkańcy, jak też Ukraińcy mieszkający i pracujący w tym mieście. Według szacunków Związku Ukraińców w Suwałkach, pracuje tam od 1000 do 1500 obywateli Ukrainy.

"Zebraliśmy się, żeby potępić agresję Rosji na Ukrainę i żeby wyrazić  wielką solidarność z całym narodem ukraińskim" – powiedział podczas manifestacji radny sejmiku województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski. Skandowano: "Solidarni z Ukrainą" i "Sława Ukrainie".

Wiceprezydent Suwałk Roman Rynkowski mówił, że władze miasta  solidaryzują się z obywatelami Ukrainy w ich kraju oraz z Ukraińcami mieszkającymi w Suwałkach. "Oni tu mieszkają, ich dzieci chodzą do  naszych szkół, to są nasi sąsiedzi" – dodał Rynkowski.

"Kiedy się obudziłam dziś z rana, to miałam deja vu, bo kiedy mieszkałam w Doniecku, byłam naocznym świadkiem agresji rosyjskiej" – powiedziała przewodnicząca Związku Ukraińców w Suwałkach Anna Samoilenko. Jej zdaniem, Polskę czeka duża fala uchodźców z Ukrainy. Dodała, że zwłaszcza ludność z zachodniej części kraju jest wystraszona wojną. "Ludność ze wschodu jest już trochę przyzwyczajona i inaczej to przeżywa" – powiedziała Samoilenko.

źródło: PAP | red: bs, mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wspólnota Polska przygotowuje transport humanitarny na Ukrainę

24.02.2022, 12:46

Wspólnota Polska przygotowuje transport humanitarny, który ma być wysłany na Ukrainę. Każdy może pomóc i przynieść potrzebne przedmioty - mówi członek zarządu stowarzyszenia Sebastian Jaworowski.


Prof. Robert Ciborowski: odcięcie Rosji od systemu SWIFT byłoby odczuwalną sankcją

24.02.2022, 12:35

Odcięcie Rosji od systemu rozliczeń transakcji międzynarodowych SWIFT byłoby odczuwalną sankcją za atak na Ukrainę - mówi ekonomista i rektor Uniwersytetu w Białymstoku profesor Robert Ciborowski.


"Dzień pierwszy" - audycja Alicji Pietruczuk

24.02.2022, 12:44

Nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Przedstawiamy gorące relacje i komentarze w pierwszym dniu wojny.


prof. Oksana Wojtiuk

24.02.2022, 08:50

- Putin pójdzie tak daleko, jak mu pozwoli Ukraina i Europa. Teraz więc Europa, UE, cały świat powinni zjednoczyć się i wesprzeć Ukrainę, dlatego że dzisiaj jest Ukraina, a jutro może być Polska, państwa nadbałtyckie, Bułgaria, Rumunia, bo plany Putina - jak widzimy - są nie do przewidzenia.


Andrzej Bołkun i Adam Bartnicki

24.02.2022, 08:12

- My jako Polacy powinniśmy w tym momencie zaprzestać wszelkich sporów politycznych. Ta wojna jest obok nas, 50 km od polskiej granicy wybuchają bomby. Zjednoczmy się, bo wojna jest blisko i może przyjść do nas - mówi prof. Adam Bartnicki.


prof. Daniel Boćkowski

24.02.2022, 07:18

"Każdy zakładał, że Rosja jest przewidywalna. Putin postanowił nam udowodnić, że jest przewidywalna inaczej. Jednym słowem chce koniecznie przejść do historii. Chce koniecznie pokazać światu, że jest osobą, która nie cofnie się przed niczym. I nie cofnęła się przed niczym" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok