Radio Białystok | Wiadomości | Nowoczesny sprzęt trafi wkrótce do 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach - zapowiedział szef MON

Nowoczesny sprzęt trafi wkrótce do 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach - zapowiedział szef MON

29.10.2022, 16:58, akt. 22:09

Zapewniam, że władze RP, prezydent Andrzej Duda, rząd złożony z polityków Zjednoczonej Prawicy nie dopuści do tego, żeby najmniejszy skrawek naszej ziemi, skrawek Rzeczypospolitej Polskiej był okupowany przez wroga - mówił w sobotę (29.10) w Suwałkach wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

źródło: Twitter MON
źródło: Twitter MON


0:00
0:00
51 żołnierzy złożyło przysięgę na placu apelowym 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach - relacja Marcina Kapuścińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Nie dopuścimy do tego poprzez to, że będziemy rozwijać jednostki wojskowe, takie jak 14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach. Nie dopuścimy do tego poprzez to, że będziemy uzbrajać Wojsko Polskie w nowoczesną broń" - mówił szef MON na uroczystości złożenia przysięgi przez żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej w Suwałkach.

Dodał, że do 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach trafi nowoczesny sprzęt. "To będzie pierwsza jednostka Wojska Polskiego, do której trafi sprzęt nazywany Ottokar Brzoza. Będą to niszczyciele czołgów" - powiedział.

Podkreślił, że została już w tej sprawie podpisana umowa ramowa. Dodał, że niedługo żołnierze tego pułku będą testowali tę broń.

Szef MON zaznaczył, że tak jak w Suwałkach również w 36 innych miejscowościach na terenie całego kraju 3,2 tys. żołnierzy złożyło, składa, lub niebawem złoży przysięgę wojskową. Dodał, że trzy czwarte spośród nich zostaje na kursie specjalistycznym i będzie zawodowymi żołnierzami Wojska Polskiego. Pozostali - jak mówił - będą żołnierzami WOT albo rezerwistami.
W Suwałkach przysięgę złożyło 51 nowych żołnierzy. Jeden z nich Mateusz Smykowski powiedział, że "to wielki zaszczyt" wypowiedzenia słów roty przysięgi wojskowej na sztandar. "Wiemy, że otwiera się przed nami nowy etap naszego żołnierskiego życia. Zapewniamy, że będziemy wiernie i z honorem służyć narodowi polskiemu" – dodał.

Minister Błaszczak powiedział, że wszyscy, którzy złożyli przysięgę są dobrze przeszkoleni. "Wszyscy wiedzą jak się zachować w sytuacji kryzysowej. Wszyscy wiedzą co należy zrobić, żeby bronić ojczyzny, gdyby była taka potrzeba" – podkreślił Błaszczak.

Wicepremier dodał, że celem podstawowym rządu jest budowa silnego Wojska Polskiego, żeby odstraszyć agresora.

"Agresor nie napadnie na Polskę wtedy, kiedy Wojsko Polskie będzie silne, kiedy będą jednostki Wojska Polskiego, kiedy żołnierze będą uposażeni w nowoczesną broń" – mówił minister obrony narodowej.

Błaszczak podkreślił też, że za rządu PO-PSL pułk w Suwałkach został zlikwidowany. "Trzy lata temu odbudowaliśmy tutaj wojsko. Jest 14. Puk przeciwpancerny, a żołnierze złożyli przysięgę z dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej" – mówił minister. 


źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Kolnie może powstać jednostka wojskowa na około tysiąc żołnierzy

26.10.2022, 10:22

W Kolnie może powstać jednostka wojskowa, w której będzie służyło od 700 do 1000 żołnierzy - mówił podczas porannej rozmowy w Polskim Radiu Białystok burmistrz Kolna, Andrzej Duda.


Blisko 100 cywilów bierze udział w szkoleniu "Trenuj z wojskiem"

22.10.2022, 09:44

Mogą nauczyć się posługiwania bronią, rzutu granatem i obsługi kompasu. Blisko 100 osób bierze udział w sobotę (22.10) w jednodniowym szkoleniu "Trenuj w wojskiem" pod okiem instruktorów 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.


Wojskowe Centrum Rekrutacji będzie bliżej współpracować z Instytutem Pamięci Narodowej

13.10.2022, 12:30

Chodzi o jeszcze lepsze krzewienie ducha patriotyzmu i budowania potęgi polskiej armii. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku zacieśnia współpracę z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok