Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku mają poznać wyniki kontroli w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Ignatkach

Radni sejmiku mają poznać wyniki kontroli w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Ignatkach

autor: Renata Reda

28.11.2022, 07:48, akt. 08:18

Podlascy radni mają poznać w poniedziałek (28.11) wyniki kontroli w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w podbiałostockich Ignatkach. Przeprowadzili ją pracownicy urzędu marszałkowskiego i wojewody podlaskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

O informację o sytuacji w ośrodku na ostatniej sesji sejmiku prosili radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, w tym jego przewodniczący Karol Pilecki. Powodem było spotkanie komisji rewizyjnej z wolontariuszką, która wcześniej pracowała w ośrodku i opowiedziała o panującej tam sytuacji. Twierdzi, że przebywającym tam dzieciom z niepełnosprawnościami może dziać się krzywda.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki już wcześniej mówił, że wiele problemów nie pojawiłoby się w ośrodku, gdyby były tam lepsze warunki lokalowe. Dlatego zarząd województwa planuje przeniesienie placówki do Choroszczy. Na należącej do podlaskiego samorządu działce nad zalewem miałby powstać nowy budynek, w którym będzie miejsce dla ponad 30 pensjonariuszy. Teraz w placówce w Ignatkach jest 21 dzieci z niepełnosprawnościami.

Marszałek podkreśla, że budynek, w którym teraz jest ośrodek, jest za mały i nie spełnia odpowiednich standardów. Oddzielnie jest część administracyjna i terapeutyczna - między innymi właśnie to skutkowało wieloma nieprawidłowościami w funkcjonowaniu placówki.

Koncepcję budowy nowego budynku dyrektor Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej miałby opracować w przyszłym roku. Pieniądze na ten cel znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu województwa.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni zdecydują w sprawie przeniesienia Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej z Ignatek

19.11.2022, 10:58

Przeniesienie Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej z podbiałostockich Ignatek planuje Zarząd Województwa Podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok