Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanka, która wyjęła ze śmietnika żywność, nie musi płacić mandatu - zdecydował sąd

Białostoczanka, która wyjęła ze śmietnika żywność, nie musi płacić mandatu - zdecydował sąd

autor: Ryszard Minko

28.11.2022, 15:32, akt. 16:37

Białostocki sąd prawomocnie uchylił mandat, który policja nałożyła na młodą białostoczankę, za odzyskanie kilku warzyw i jogurtów z kubła z odpadami ustawionego przy jednym ze sklepów sieci Biedronka.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wyjmowanie z przysklepowego śmietnika wyrzuconej żywności nie jest kradzieżą.


- Skoro żywność trafiła do śmietnika, to znaczy, że właściciel się jej pozbył - uzasadniał postanowienie sędzia Tomasz Pannert. 


Dodał, że w tej sprawie nie można mówić o wykroczeniu i kradzieży, bo chodziło o przedmioty wyjęte ze zwykłego śmietnika. Sędzia zwracał uwagę, że przeciętna osoba wie, że w śmietniku znajdują się rzeczy porzucone przez właściciela, zatem ich odzyskanie nie jest wykroczeniem.

Obwiniona białostoczanka podczas procesu i po ogłoszeniu wyroku wyjaśniała, że nie zrobiła nic złego, a tylko odzyskała żywność przez całkowitym zniszczeniem i zmarnowaniem. 


- Wiem, że to co robię niektórzy określają mianem freeganizmu, ja tego tak nie nazywam, po prostu wyjmuję rzeczy ze śmietnika - mówi.


Dodaje, że postanowienie sądu daje nadzieję innym, którzy w podobny sposób odzyskują żywność, że można to robić i nie jest to nielegalne.

Ukarania białostoczanki domagała się spółka Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem sklepów Biedronka. Zdaniem spółki kobieta miała okraść specjalny pojemnik, w którym przetrzymywana była żywność do recyklingu. Pojemnik nie był jednak w żaden sposób specjalnie oznaczony. 

Sklep oszacował swoje straty na 108 złotych, za co policja ukarała kobietę 200 złotowym mandatem. 

Sprawą zajmuje się też białostocka prokuratura, która analizuje zachowanie ochroniarza sklepu, który w agresywny sposób zatrzymał białostoczankę m.in. używając kajdanek i gazu.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanka walczy o anulowanie mandatu - wyjęła ze śmietnika żywności nienadającą się do sprzedaży

16.11.2022, 16:30

Właściciel sieci sklepów i policja twierdzą, że doszło do kradzieży. Obwiniona broni się mówiąc, że ratowała jedzenie przed zmarnowaniem. Młoda białostoczanka walczy przed sądem o anulowanie 200 złotowego mandatu za wyjęcie ze śmietnika kliku produktów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok