Radio Białystok | Wiadomości | Uniewinnienie w sprawie śmiertelnego wypadku przy przycinaniu drzew w centrum Białegostoku

Uniewinnienie w sprawie śmiertelnego wypadku przy przycinaniu drzew w centrum Białegostoku

autor: Marta Nazarko

1.12.2022, 18:23, akt. 18:32

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił w czwartek (1.12) mężczyznę oskarżonego w związku z wypadkiem przy pracy na wysokości, w którym zginął jego kolega, a on sam doznał ciężkich obrażeń skutkujących inwalidztwem.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Uniewinnienie w sprawie śmiertelnego wypadku przy przycinaniu drzew w centrum Białegostoku - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodzi o zdarzenia sprzed ponad czterech lat 

Do wypadku doszło na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku. Z kosza podnośnika, który się nagle przechylił - w czasie prac na wysokości ok. pięciu metrów przy przycinaniu gałęzi drzew - wypadły dwie osoby. 

Okazało się, że pękło stalowe ramię podnośnika. Jeden mężczyzna zginął, drugi był ciężko ranny.


Prokuratura chciała roku więzienia w zawieszeniu

Uważa, że to właśnie ciężko ranny pracownik był odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. Nie dopełnił obowiązku i doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Chodzi o to, że mężczyźni pracowali na dużej wysokości bez zabezpieczenia. W ocenie śledczych, gdyby zachowane zostały wszystkie normy i zasady, do wypadku by nie doszło. Dlatego prokuratura chciała w tej sprawie kary więzienia w zawieszeniu.

Nie tylko obrońcy, ale też pełnomocnik żony zmarłego chcieli uniewinnienia. Zwracali uwagę, że przyczyną wypadku było urwanie się kosza. Zwracali też uwagę, że obaj pracownicy wypadli z kosza, bo nie byli do niego przypięci, ale urządzenie zostało przez dozór techniczny dopuszczone do użytku bez klamry, do której można byłoby się wpiąć.


Sąd rejonowy oskarżonego uniewinnił

Sąd analizował, kto - w świetle prawa - był osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy przy tej wycince. Oskarżony nie był pracownikiem firmy, która wykonywała zlecenie - choć faktycznie pracami kierował na miejscu. 

Sędzia  Anna Jamiołkowska mówiła, że by można było komuś powierzyć obowiązki z zakresu BHP, musi tę osobę wiązać z pracodawcą stosunek pracy, a tu takiego nie było.

Sędzia podkreślała, że nawet gdyby można było przyjąć, iż to oskarżony miałby być odpowiedzialny za BHP, nadal nie można mu przypisać winy za wypadek. Przypomniała, że po zakupie przez firmę podnośnik przeszedł badania przeprowadzone przez dozór techniczny i został bez zastrzeżeń dopuszczony do użytkowania na kolejny rok.

Przypomniała też, że dzień przed tym wypadkiem na tym podnośniku odbywał się egzamin pracowników w obecności egzaminatora z UDT. 

Wyrok nie jest prawomocny. Na razie nie wiadomo, czy prokuratura będzie składała apelację.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Śmiertelny wypadek przy przycinaniu drzew w centrum Białegostoku - sąd przesłuchał biegłego oraz świadka

22.04.2022, 08:14

Oprócz kasków nie było innych zabezpieczeń - tak mówił przed sądem jeden ze świadków w sprawie śmiertelnego wypadku przy przycinaniu drzew w centrum Białegostoku. Chodzi o zdarzenie, do którego doszło prawie 4 lata temu na Rynku Kościuszki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok