Radio Białystok | Wiadomości | Syryjczyk, w sprawie którego interweniowali aktywiści, jest zdrowy

Syryjczyk, w sprawie którego interweniowali aktywiści, jest zdrowy

14.12.2022, 07:21, akt. 07:32

Syryjczyk, w sprawie którego interweniowali aktywiści, alarmując, że był w stanie hipotermii, jest zdrowy. 25-latek nielegalnie przekroczył granicę polsko-białoruską. Wcześniej dostał rosyjską wizę. Obecnie jest w Placówce Straży Granicznej. Złożył wniosek o ochronę międzynarodową – podała SG.

źródło: POSG
źródło: POSG

Podlaski Oddział Straży Granicznej zrelacjonował, że w poniedziałek, około godziny 16, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o osobie potrzebującej pomocy w Białowieskim Parku Narodowym. Powiadomili o tym współdziałające z nimi w takich sytuacjach służby.


"Pomocy potrzebował mężczyzna, na którego natknęły się osoby +spacerujące+ po Ścisłym Rezerwacie. Według nich był on w stanie hipotermii. Na szczęście nie była to prawda" – podkreśliła SG.

Ratownicy dotarli do poszukiwanego mężczyzny około godz. 18.45. Były przy nim trzy Polki. Według SG jedna z nich przedstawiła się jako lekarz i twierdziła, że mężczyzna jest w stanie hipotermii.

"Ze względu na trudny dojazd i trudne warunki atmosferyczne ratownicy najpierw nieśli mężczyznę na noszach, potem autem przewieźli go do placówki, gdzie przyjechało wezwane pogotowie ratunkowe" – podała SG.

Jak podkreśliła, po zbadaniu mężczyzny przez zespół z karetki okazało się, że wszystkie jego parametry życiowe są w normie, temperatura ciała wynosi 36,3 st., a cudzoziemiec nie wymaga hospitalizacji, co zapisano w karcie medycznej. Dostał ubrania na zmianę, jedzenie i mógł odpocząć.

"Ujawniony 25-letni mężczyzna, który przekroczył granicę polsko-białoruską wbrew obowiązującym przepisom to obywatel Syrii. Niespełna miesiąc temu (17.11. br.) w Moskwie otrzymał rosyjską wizę na podjęcie kształcenia. Nie zamierzał jednak się uczyć, bardzo szybko wyjechał na Białoruś, gdzie przygotowywał się do nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej korzystając z pomocy organizatorów i przewodników" – zaznaczyła SG.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami SG mężczyzna zadeklarował chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce. 

"Dziś w Placówce SG w Białowieży został od niego przyjęty wniosek, który zgodnie z obowiązującymi przepisami zostanie przekazany Szefowi Urzędu ds. Cudzoziemców w celu rozpatrzenia" – przekazała Straż Graniczna.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok