Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podpisał zgodę na budowę trasy ekspresowej S19 z Kuźnicy do Sokółki

Wojewoda podpisał zgodę na budowę trasy ekspresowej S19 z Kuźnicy do Sokółki

27.12.2022, 12:39, akt. 13:22

To pierwszy odcinek przyszłej drogi S19 w naszym regionie z taką decyzją. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał zezwolenie na realizację budowy fragmentu ekspresówki z Kuźnicy do Sokółki.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Wojewoda podpisał zgodę na budowę trasy ekspresowej S19 z Kuźnicy do Sokółki - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pozwolenie na budowę blisko 16-kilometrowego odcinka S19 od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy do węzła drogowego Sokółka Północ wydał we wtorek (27.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przy granicy powstanie także miejsce obsługi podróżnych dla ok. 800 tirów i 200 aut osobowych.

Wojewoda, który wydał ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), poinformował, że 10,6 km planowanej trasy będzie miało standard drogi ekspresowej, a ok. 5 km od samego przejścia granicznego w Kuźnicy będzie w standardzie GP - drogi głównej przyspieszonej. Inwestycja ma być gotowa w 2024 r.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, może przekazywać plac budowy wykonawcy - wyjaśnił wojewoda.

Od ponad 13 miesięcy drogowe przejście graniczne z Białorusią w  Kuźnicy, największe takie w Podlaskiem, jest nieczynne w związku z kryzysem migracyjnym. Odprawy zawieszono do odwołania. Wojewoda wskazał, że jeżeli w przyszłości sytuacja się poprawi, a ruch na tym przejściu zostanie wznowiony, to będzie cieszyć, jeśli ruch do Kuźnicy będzie się odbywał w oczekiwanych standardach. - Inwestycja jest ważna - podkreślał Paszkowski i tłumaczył, że chodzi o płynny ruch do granicy i na samym przejściu granicznym.

W kierunku S19 przy wyjeździe z Polski w Wojnowcach planowana jest budowa miejsca obsługi podróżnych na ponad 800 tirów i 200 samochodów osobowych. Jak informowała wcześniej GDDKiA, będzie tam też System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych, parking dla autobusów oraz ładowarki do aut elektrycznych.


 - To (miejsce w Wojnowcach) będzie powiązane - bo takie jest założenie - z systemem ruchu granicznego na samym przejściu. To pozwoli na bardzo płyne rozwiązywanie tego ruchu tak, aby sam przejazd przez granicę był tylko ograniczony do koniecznych kontroli, które będą służby celne czy graniczne realizować - wyjaśnił wojewoda.


Nowa droga ekspresowa powstanie głównie tzw. nowym śladem, jednak na niektórych odcinkach blisko obecnej drogi krajowej nr 19, która po realizacji inwestycji zostanie drogą lokalną. Ruch będzie wyprowadzony z Kuźnicy.

Zastępca dyrektora GDDKiA w Białymstoku Tomasz Wróblewski przypomniał, że wartość kontraktu to 526 mln zł brutto. Dodał, że jeżeli utrzymają się obecne warunki pogodowe, będzie można wcześniej niż przewiduje to kontrakt (15 marca 2023 r.) przekazać plac budowy wykonawcy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy okolic Dziadkowic apelują o budowę dodatkowego węzła na drodze ekspresowej Via Carpatia

4.11.2022, 15:56

Mieszkańcy okolic Dziadkowic w powiecie siemiatyckim apelują o budowę dodatkowego węzła na drodze ekspresowej Via Carpatia. Władze zapewniają, że taki węzeł powstanie - jednak ma być to odrębna inwestycja.


Jest umowa na projekt i budowę obwodnicy Bielska Podlaskiego [mapy]

14.04.2022, 16:29

Ponad 77,7 mln zł będzie kosztować projekt i budowa ok. trzykilometrowego fragmentu południowej obwodnicy Bielska Podlaskiego. W czwartek (14.04) przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisali z wykonawcą - konsorcjum z firmą Unibep SA na czele - umowę w tej sprawie.


Podpisano dwie ostatnie umowy na budowę fragmentów S19 na południe od Białegostoku

15.10.2021, 15:02

Umowy na projekt i budowę łącznie 37 km przyszłej drogi S19 w ciągu Via Carpatia podpisano w piątek (15.10) w Boćkach. To ostatnie fragmenty na odcinku S19 od Białegostoku na południe do Chlebczyna w województwie mazowieckim, na które nie było dotąd takich umów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok