Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano dwie ostatnie umowy na budowę fragmentów S19 na południe od Białegostoku

Podpisano dwie ostatnie umowy na budowę fragmentów S19 na południe od Białegostoku

15.10.2021, 15:02, akt. 15:17

Umowy na projekt i budowę łącznie 37 km przyszłej drogi S19 w ciągu Via Carpatia podpisano w piątek (15.10) w Boćkach. To ostatnie fragmenty na odcinku S19 od Białegostoku na południe do Chlebczyna w województwie mazowieckim, na które nie było dotąd takich umów.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, twitter.com/MI_GOV_PL
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, twitter.com/MI_GOV_PL

Podpisano dwie ostatnie umowy na fragmenty S19 na południe od Białegostoku - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Via Carpatia to międzynarodowy szlak transportowy

Via Carpatia to międzynarodowy szlak transportowy z północy na południe Europy. Podpisane w piątek umowy dotyczą fragmentów S19 na odcinkach Bielsk Podlaski - Boćki i Malewice - Chlebczyn.

Odcinek Bielsk Podlaski - Boćki to 12,2 km drogi ekspresowej, a Malewice - Chlebczyn to ponad 25 km.

Drogę Bielsk-Boćki (od węzła Bielsk Podlaski Zachód do węzła Boćki) za 309,3 mln zł zbuduje firma Strabag. Trasę Malewice - Chlebczyn (z estakadą na Bugu i obwodnicą Siemiatycz) za kwotę 665,2 mln zł wybuduje firma Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret - podała GDDKiA.

Obie firmy, z którymi w piątek podpisano umowy, będą teraz miały 10 miesięcy na przygotowanie wniosków o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Budowa tych odcinków jest zaplanowana na lata 2023-2025.

W 2020 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przeprowadziła 10 przetargów na odcinki S19 w ciągu Via Carpatia.

Dziewiąta i dziesiąta umowa, które dzisiaj podpisujemy na realizację S19, to zwieńczenie pracy ubiegłorocznych przetargów, których było 10. Dzięki temu będziemy mieli od dziś w realizacji 134 km trasy S19, w tym 115 km w ciągu Via Carpatii

- powiedział dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.

"Cieszy nas bardzo, że praktycznie całą S19 mamy w realizacji. Pozostaje północy odcinek (Sokółka-Dobrzyniewo podzielony na trzy fragmenty), na który we wrześniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową" - dodał Wojciech Borzuchowski. Przypomniał, że cały podlaska S19 to 13 odcinków realizacyjnych.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras podkreślił, że inwestycje na S19 to realizacja "wyczekiwanych marzeń" w regionie. Wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło dodał, że droga umożliwi bezpieczny przyjazd i wyjazd z tych regionów, przez które będzie przebiegać. Jak zaznaczył, otworzy je na "daleki świat", ale będzie też łączyć ludzi.

Członek zarządu województwa Marek Malinowski powiedział, że wszyscy, także samorządowcy, wiedzą i podkreślają, jak ważna jest to droga. "Czekaliśmy, czekaliśmy i wreszcie się doczekaliśmy (...). Jest to niezwykła, ważna droga z punktu widzenia i gospodarczego i społecznego, bo nie ma rozwoju gospodarczego, jeśli nie będzie dobrych dróg" - podsumował starosta siemiatycki Marek Bobel i podkreślił, że ta droga na pewno przyczyni się do rozwoju całej wschodniej Polski, która "nadgania" zaległości w infrastrukturze.


Nawierzchnia na obu odcinkach ma być dostosowana do ciężkiego ruchu pojazdów

Nawierzchnia na obu odcinkach, na które podpisano w piątek umowy, ma być dostosowana do ciężkiego ruchu pojazdów.

Na odcinku Bielsk Podlaski - Boćki powstanie jeden węzeł drogowy - Boćki. Zbudowanych zostanie pięć wiaduktów.

Odcinek Malewice - Chlebczyn będzie nadzorował oddział GDDKiA w Kielcach (przetarg przeprowadziło GDDKiA w Białymstoku). Dyrektor kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztof Strzelczyk poinformował, że powstaną 22 obiekty inżynierskie, dwa węzły drogowe i dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Dyrekcja podała, że te węzły drogowe to: Siemiatycze Północ i Siemiatycze Południe.

Krok po kroku przybliżamy się do realizacji całej S19, której znakomita większość będzie stanowiła międzynarodowy szlak Via Carpatia. W tym roku zawarliśmy już 10 umów z wykonawcami tej trasy. Trwają przetargi na sześć odcinków, a na kolejny ogłosimy jeszcze w tym roku

- podkreślił cytowany w informacji p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, wypowiadając się o całej Via Carpatia w Polsce.

Żuchowski przypomniał, że cała Via Carpatia w Polsce będzie miała 560 km, i poinformował o przygotowywaniu dokumentacji dla ostatnich 60 km tej trasy w województwach mazowieckim i podkarpackim. "Po podpisaniu dzisiejszych umów, do fazy realizacji przeszło w tym roku już 40 zadań o łącznej długości blisko 515 km i wartości ponad 15,5 mld zł" - podsumował.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podpisano umowy na budowę dwóch kolejnych podlaskich odcinków drogi ekspresowej S19

6.09.2021, 13:14

Firmy Budimex i Strabag zbudują odcinki Haćki-Bielsk Podlaski oraz Boćki-Malewice drogi ekspresowej S19 Via Carpatia w województwie podlaskim. W poniedziałek (06.09) podpisane zostały przez drogowców umowy z wykonawcami - chodzi w sumie o ok. 25 km drogi. Łączny koszt inwestycji sięga 670 mln zł brutto.


Samorządowcy z powiatu suwalskiego są za ekspresówką na trasie Białystok - Augustów - Raczki

26.08.2021, 19:00

Samorządowcy z powiatu suwalskiego zaapelowali do premiera o wpisanie trasy Białystok - Augustów - Raczki do rządowego "Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030". Liczą, że dzięki temu na tym odcinku "ósemki" powstanie dwupasmowa droga ekspresowa.


Jest "zielone światło" dla budowy węzła Malewice na Via Carpatii

3.08.2021, 10:56

Apele mieszkańców i samorządowców były skuteczne. Na południowym odcinku trasy S19 Via Carpatia w Podlaskiem ma powstać dodatkowy węzeł komunikacyjny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok