Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Dramatyczny w Białymstoku podsumował realizowane w tym roku projekty

Teatr Dramatyczny w Białymstoku podsumował realizowane w tym roku projekty

29.12.2022, 13:57, akt. 14:00

Projekt "Kierunek Ukraina", w ramach którego powstał spektakl o wojnie w Ukrainie - to jedno z najważniejszych tegorocznych przedsięwzięć Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - mówiły w czwartek (29.12) władze instytucji podczas posumowania projektów zrealizowanych w 2022 roku.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

W sumie zrealizowano sześć projektów

W czwartek Teatr Dramatyczny podsumował realizowane w tym roku projekty artystyczne, edukacyjne i inwestycyjne. Jak przypomniał dyrektor teatru Piotr Półtorak, instytucja pozyskała na ten cel dofinansowanie z resortu kultury oraz budżetu województwa podlaskiego w wysokości ponad 1,3 mln zł. W sumie zrealizowano sześć projektów.

Piotr Półtorak powiedział, że bardzo ważnym tegorocznym projektem był "Kierunek Ukraina". "Ze względu na sytuację polityczną, jaka jest teraz na świecie, w Europie, udało nam się zrealizować ten projekt, pomimo że pierwotnie miał być realizowany w Ukrainie, a skończyło się na tym, że w koprodukcji międzynarodowej zrealizowaliśmy go w Polsce przy współudziale ukraińskich aktorek i przede wszystkim reżyserki, przy współudziale polskich aktorek, polskiego kompozytora, a także litewskiego scenografa" - zaznaczył dyrektor.


Powstał spektakl "Inwazja" o wojnie w Ukrainie

W ramach projektu powstał spektakl "Inwazja" o wojnie w Ukrainie, który został wystawiony w Białymstoku oraz dwóch miastach na Litwie.

"Myślę, że było to jedno z najważniejszy wydarzeń artystycznych, jakie udało nam się zrealizować w Teatrze Dramatycznym w ostatnich latach, przede wszystkim ze względu na aktualność tematu, który udało nam się podjąć" - powiedziała zastępczyni dyrektora teatru Martyna Zaniewska. Dodała, że na początku były wątpliwości, czy realizacja tego projektu będzie możliwa, bo wstępnie miał być realizowany w Ukrainie, ale ze względu na wybuch wojny założenia musiały zostać zmienione i spotkały się z akceptacją ministerstwa kultury.

Poza faktem, że była to dla nas bardzo ważna promocja polskiej kultury w innym kraju, co od kilku lat czynimy z powodzeniem, było to przede wszystkim bardzo ważne spotkanie artystyczne i spotkanie jednych ludzi z drugimi, spotkanie człowieka z człowiekiem, okazja do porozmawiania o tym, czego tak naprawdę Ukraińcy w tym momencie doświadczają każdego dnia na własnej skórze

- podkreśliła Martyna Zaniewska. Dodała, że teatrowi udało się też w ten sposób wesprzeć ukraińskich artystów. Teatr będzie szukał też możliwości pokazywania tego spektaklu w przyszłości.

Kolejnym ważnym projektem zrealizowanym w tym roku był festiwal teatralny "Kierunek Wschód", na którym wystąpiły teatry i artyści m.in. z Białorusi, Ukrainy, Macedonii Północnej. W ocenie dyrektora Półtoraka, była to najlepsza edycja festiwalu z dotychczasowym. "Ten poziom w tym roku rzeczywiście był bardzo wysoki i wrażenia, różnorodność spektakli sprawiła, że chyba nikt nie pozostał obojętny i każdy był zadowolony z tego, co mógł zobaczyć" - mówił.


Białostocki teatr pokazał swój spektakl "Makbet" na festiwalu szekspirowskim w Macedonii Północnej

Innym artystycznym projektem był "Kierunek Szekspir", w ramach którego białostocki teatr pokazał swój spektakl "Makbet" na festiwalu szekspirowskim w Macedonii Północnej. Półtorak podkreślił, że spektakl spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, a wyjazd zaowocował nową współpracą i na festiwalu "Kierunek Wschód" można było obejrzeć spektakl macedońskiego Teatru Narodowego w Bitoli.

Wśród zrealizowanych projektów wymieniono też kolejna odsłonę warsztatów "Teatr - Lubię To!" skierowanych do nauczycieli z województwa podlaskiego oraz kolejny etap digitalizacji archiwaliów teatru, w ramach którego udało się zeskanować ok. 3 tys. obiektów.

Dyrekcja teatru zwróciła też uwagę na projekt inwestycyjny "Scena za rzeką". Chodzi o utworzenie dodatkowej przestrzeni teatralnej na ok. 200 osób oraz modernizację pracowni warsztatowych. Ten etap projektu zakładał przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na dokumentację projektową - przekazała zastępczyni dyrektora teatru Martyna Zaniewska.

Obecnie trwa modernizacja głównej, zabytkowej siedziby teatru w centrum Białegostoku. Jak zapowiadano wcześniej, inwestycja ma potrwać do 2025 roku. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 58 mln zł, prace budowlane mają kosztować 31,7 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Inwazja" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

4.12.2022, 10:13

„Inwazja” to próba opowieści o wojnie z perspektywy uchodźczyń, które znajdują tymczasowy dom w Polsce. Wojna nie daje wytchnienia, nie pozwala odejść, przekracza granice.


W białostockim Teatrze Dramatycznym powstaje spektakl o wojnie na Ukrainie

22.11.2022, 12:46

O wojnie na Ukrainie będzie opowiadał polsko-ukraińsko-litewski spektakl, który powstaje w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach projektu "Kierunek Ukraina". Premiera odbędzie się 3 grudnia.


Spektakl o miłości, zdradach i sercowych rozterkach. "Dekameron" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

12.11.2022, 07:24

Renesansowy tekst we współczesnej odsłonie - tak będzie wyglądać najnowszy "Dekameron", nad którym pracują artyści w białostockim Teatrze Dramatycznym.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok