Radio Białystok | Wiadomości | Policja informuje mieszkańców powiatu łomżynskiego o naruszeniu ochrony ich danych osobowych

Policja informuje mieszkańców powiatu łomżynskiego o naruszeniu ochrony ich danych osobowych

autor: Paweł Wądołowski

11.01.2023, 15:32, akt. 16:27

"Doszło do naruszenia ochrony twoich danych osobowych" - pismo z taką informacją otrzymało od Komendy Miejskiej Policji w Łomży kilkudziesięciu mieszkańców powiatu łomżyńskiego. To reakcja Policji na to, że jeden z policjantów zgubił dwa notatniki służbowe.

źródło: Spotted Łomża
źródło: Spotted Łomża

Pismo, które wysłała Policja, to nie próba oszustwa, a informacja wymagana przez ustawę o ochronie danych osobowych. Jego wysłanie było konieczne bo - jak czytamy w oficjalnym komunikacie - jeden z policjantów utracił notatniki służbowe. 

Notatniki zawierały m. in. takie dane osobowe jak - imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, prawa jazdy, informacje o sposobie zakończenia interwencji, w tym ewentualne informacje o mandatach i punktach karnych. Były to dane osób, legitymowanych na ternie powiatu łomżyńskiego od 9 sierpnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r. 

Jednak dopiero 18 listopada policjanci zorientowali się, że tych notatników nie ma.

Policjanci w piśmie - które wysłali do osób, których dane były w notatnikach - napisali, że informacje o tym przekazali do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Prokuratury Rejonowej w Łomży. 

Poinformowano też, że policjanci prowadzą czynności, które mają wyjaśnić okoliczności utraty notatników i ewentualne wyciągnięcie konsekwencji wobec policjanta. Sprawę będzie też wyjaśniała Prokuratura Rejonowa w Łomży.

Policjanci radzą, żeby założyć konta w Biurze Informacji Kredytowej oraz aktywować funkcję Alerty BIK, która poinformuje SMS-em, o próbie uzyskania kredytu. 

Zaleca się też skorzystanie z bezpłatnego zastrzeżenia swojego numeru PESEL.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obowiązują nowe wzory legitymacji służbowych policji

7.01.2023, 07:28

Od Nowego Roku obowiązują nowe wzory legitymacji służbowych policji. Nowe dokumenty wyglądem przypominają dowody osobiste i nieznacznie różnią się od tych, które straciły ważność z końcem 2022 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok