Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkanka Łomży straciła kilkanaście tysięcy złotych - oszustwo na kryptowaluty

Mieszkanka Łomży straciła kilkanaście tysięcy złotych - oszustwo na kryptowaluty

autor: Paweł Wądołowski

3.02.2023, 12:47, akt. 12:53

Kilkanaście tysięcy złotych straciła mieszkanka Łomży, która padła ofiarą oszustów obiecujących zyski z kryptowalut.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, w tym przypadku oszuści wykazali się wyjątkową cierpliwością. Kobieta, która została oszukana, dwa lata temu zainwestowała w kryptowaluty półtora tysiąca złotych, ale dopiero teraz zadzwonił do niej mężczyzna podający się za konsultanta i zaproponował wypłatę osiągniętych zysków.


"Poinformował, że przez te dwa lata inwestowania kwota wzrosła do ponad 27 tysięcy złotych. Mężczyzna zapewniał, że pomoże wypłacić jej te pieniądze. Najpierw nakłonił 39-latkę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi urządzenia. Później, zgodnie z jego wskazówkami, kobieta zalogowała się na swoje konto i podała rozmówcy numery kart bankomatowych. Za jego namową zrobiła też zdjęcie swojego dowodu osobistego, które przesłała mężczyźnie."


Dopiero kiedy dostała wiadomość z banku z prośbą o autoryzowanie kredytu, kobieta zorientowała się, że dzwonią do niej oszuści.


"Kiedy otrzymała wiadomość tekstową z hasłem do otwarcia kredytu zrozumiała, że padła ofiarą oszusta. Natychmiast zadzwoniła do swojego banku i tam dowiedziała się, że z zaciągniętego kredytu oszuści wypłacili już ponad 8 tysięcy złotych. Zdążyli oni również pobrać podobną kwotę z jej karty debetowej. Łącznie kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych."


Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę. Konsultanci z instytucji finansowych nigdy nie proszą o podanie loginów i haseł dostępu do kont ani numerów kart kredytowych. Nie warto także wierzyć w okazję do szybkich i dużych zysków. Zwłaszcza kiedy takie ryzykowne inwestycje proponują nieznane nam osoby przez telefon lub internet. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu siemiatyckiego stracił kilka tys. zł

19.01.2023, 15:26

Internetowe oferty gwarantujące szybki zysk na giełdach kryptowalut mogą być obarczone ryzykiem, a także mogą stać za nimi oszuści - podkreślają podlascy policjanci. Niestety, wciąż są osoby, które zachęcone szybkim pomnożeniem oszczędności, dają się wciągnąć w działalność przestępców.


Mieszkaniec okolic Bielska Podlaskiego stracił 160 tys. zł - chciał zainwestować w kryptowaluty

21.12.2022, 15:45

160 tys. zł stracił 57-letni mieszkaniec okolic Bielska Podlaskiego. Mężczyzna uwierzył oszustom, że zainwestują jego oszczędności w kryptowaluty. Za namową przestępców mężczyzna wziął nawet kredyty.


Blisko 50 tys. złotych straciła mieszkanka Suwałk, która chciała zainwestować w kryptowaluty

1.12.2022, 11:41

Podlascy policjanci ostrzegają przed niepewnym i niesprawdzonymi inwestycjami w Internecie. Blisko 50 tys. złotych straciła mieszkanka Suwałk, która chciała zainwestować w kryptowaluty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok