Radio Białystok | Wiadomości | Centrum Onkologii świętuje pięć lat działalności

Centrum Onkologii świętuje pięć lat działalności

autor: Renata Reda

7.02.2023, 15:08, akt. 15:55

To jeden z najlepszych ośrodków w Polsce leczących nowotwory ginekologiczne. Uniwersyteckie Centrum Onkologii w USK w Białymstoku obchodzi właśnie jubileusz pięciolecia istnienia. W tym czasie leczyło się w nim ponad 2 tysiące 200 pacjentek.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


Ośrodek jako pierwszy w Polsce w 2020 roku otrzymał prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO). Stał  się tym samym akredytowanym centrum leczenia zaawansowanego raka jajnika. Metody leczenia stosowane w Centrum znacznie wydłużają życie kobiet, u których wykryto raka jajnika w zaawansowanym stadium.

Jeszcze kilka lat temu przeciętna Polka, u której wykryto zaawansowanego raka jajnika, żyła średnio półtora roku. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technik leczenia operacyjnego w UCO zaobserwowano wydłużenie czasu wolnego od choroby do ponad 54 miesięcy.

Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstało w 2018 roku jako Pododdział Ginekologii Onkologicznej z Chemioterapią. 

Pododdział został wydzielony ze struktur Kliniki Ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. 

W marcu 2019 roku Pododdział zmienił lokalizację, powiększył się dwukrotnie i zmienił nazwę na Uniwersyteckie Centrum Onkologii. Praca UCO koncentruje się na operacyjnym leczeniu nowotworów żeńskich narządów płciowych w oparciu o najnowsze standardy i osiągnięcia medycyny w zakresie leczenia onkologicznego. 

Pacjentki zgłaszające się do UCO mogą liczyć na kompleksową opiekę: na miejscu wykonywane są zabiegi diagnostyczne z pobraniem wycinków do badania histologicznego, wykonywane jest diagnostyka obrazowa oraz laboratoryjna, określa się rozpoznanie i zaawansowanie choroby oraz ustala się plan leczenia. W Uniwersyteckim Centrum Onkologii podawana jest również chemioterapia (przed lub po leczeniu operacyjnym). Pacjentami opiekuje się zespół lekarzy specjalizujących się w ginekologii onkologicznej i dedykowany zespół pielęgniarski, przygotowany do opieki nad takimi chorymi.

Koordynatorem pracy Pododdziału Ginekologii Onkologicznej jest dr hab. Paweł Knapp, pierwszy Polak wybrany do Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO). ESGO - to organizacja skupiająca ponad 2,5 tys. lekarzy i naukowców z 30 krajów, a jego najważniejszą rolą jest wyznaczanie standardów leczenia onkologicznego w Europie.

Z okazji jubileuszu w Uniwersyteckim Centrum Onkologii w Białymstoku spotkali się lekarze i pacjentki po chorobach onkologicznych. Były też panie zrzeszone w Stowarzyszeniu Eurydyki. Wspierają one chorych na nowotwory. Można się z nimi kontaktować m.in. przez Facebook.

| red: mp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dyrektor BCO i Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wyróżnieni w prestiżowym konkursie

26.01.2023, 11:22

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska i Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie.


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku obchodzi 60-lecie swojej działalności

8.12.2022, 07:15

Budowa Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej i rozbudowa klinik zakaźnych to najważniejsze z wyzwań na najbliższe lata, jakie stawia przed sobą obchodzący 60-lecie istnienia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury
fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com
KULTURA
27.03.2023, 09:57, akt. 12:07

W Łapach tydzień z teatremFotolia.com
KRAJ
27.03.2023, 09:16, akt. 09:44

Oszuści znów podszywają się pod ZUS
fot. Magda Pietruczak
KULTURA
26.03.2023, 08:31, akt. 12:19

Wiosna Twórców w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok