Radio Białystok | Wiadomości | Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

autor: Wojciech Szubzda

9.03.2023, 18:03, akt. 18:41

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - głosi uchwała przyjęta w czwartek (9.03) przez Sejm.

Źródło: twitter.com/KancelariaSejmu
Źródło: twitter.com/KancelariaSejmu

Jak głosowali podlascy posłowie?

Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 przeciw było, od głosu wstrzymało się 4 posłów.

Spośród posłów z naszego regionu za uchwałą zagłosowali wszyscy posłowie z Klubu Parlamentarnego PiS (Adam Andruszkiewicz, Mieczysław Baszko, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Aleksandra Łapiak, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński, Jacek Żalek).

Tak samo głosował też Stefan Krajewski z klubu Koalicja Polska, a także Robert Winnicki z Konfederacji.

Przeciwko zagłosował Paweł Krutul z Lewicy.

A podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Eugeniusz Czykwin, Krzysztof Truskolaski i Robert Tyszkiewicz nie wzięli udziału w głosowaniu.


Co jest w uchwale ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II?


- Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii - napisano w uchwale.


Jak podkreślono, jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".


- Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski - głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami - wskazano.


"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. +Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm+; te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne" - zaznaczono w uchwale.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok