Radio Białystok | Wiadomości | 1,3 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dla dziewięciu podlaskich gmin

1,3 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dla dziewięciu podlaskich gmin

16.03.2023, 10:35, akt. 11:14

Dziewięć podlaskich gmin dostanie 1,3 mln zł z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Z władzami trzech gmin: Stawisk, Turośni Kościelnej i Tykocina wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w czwartek (16.03) w Białymstoku umowy w tej sprawie.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Wojewoda podlaski podpisał umowy z władzami trzech gmin: Stawisk, Turośni Kościelnej i Tykocina - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wojewoda poinformował na konferencji prasowej, że to efekt naboru uzupełniającego do tego Funduszu, który był przeprowadzony w lutym. Podsumował, że - łącznie z tym naborem - w 2023 r. wsparcie do przewozów autobusowych ma w Podlaskiem 40 samorządów (a także porozumień gminnych), głównie gmin i pięć powiatów, które zorganizowały w sumie 217 linii autobusowych. Łącznie na ten cel z funduszu pochodzi ponad 20,1 mln zł.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że głównym celem działającego od 2019 r. Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych jest wspieranie samorządów, by mogły rozwijać, organizować połączenia komunikacyjne transportem publicznym zwłaszcza w tych miejscach, które są wykluczone komunikacyjnie i z których osobom, które nie mają samochodów, trudno jest samodzielnie dojechać np. do lekarza, urzędu, ośrodka kultury, szkoły. "Chcemy wypełnić takie białe plamy na terenie naszego województwa w tym zakresie" - mówił Bohdan Paszkowski.

Wojewoda ocenił, że zainteresowanie samorządów środkami z funduszu rośnie, gminy porozumiewają się między sobą w organizacji kursów i połączeń.

Po naborze uzupełniającym wojewoda podpisze także umowy z władzami gmin: Giby, Zabłudów, Drohiczyn, Raczki, Narewka i Łomża - poinformował urząd wojewódzki. Po naborze uzupełniającym zostało jeszcze do wykorzystania 800 tys. zł.

Fundusz dopłaca do 3 zł do tzw. wozokilometra, co stanowi 50 proc. kosztów. Resztę dokładają samorządy. Z Funduszu w regionie w 2023 r. jest dofinansowanych ponad 6 mln wozokilometrów - podał wojewoda.

Gmina Stawiski dostanie 464 tys. zł. Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska powiedziała, że gmina od początku działania funduszu zorganizowała cztery linie do Łomży i Kolna, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Oprócz młodzieży, która jeździ tymi autobusami do szkół w ramach biletów miesięcznych, chętnie korzystają z nich także inni mieszkańcy, zwłaszcza seniorzy dojeżdżający do lekarzy czy urzędów. Miesięcznie na tych liniach sprzedawanych jest ok. 500 biletów jednorazowych - podała.

Na wniosek mieszkańców ze Stawisk organizowanych jest sześć kursów do Białegostoku; miesięcznie sprzedaje się ponad tysiąc biletów jednorazowych oraz bilety miesięczne - mówiła Rutkowska. "I to pokazuje, że ten program i te dofinansowania są naprawdę bardzo potrzebne, szczególnie właśnie dla takich gmin mniejszych, gdzie to wykluczenie komunikacyjne jednak istnieje" - mówiła Rutkowska. Dodała, że aby te kursy zorganizować, porozumiało się osiem gmin. Powstaną dwie kolejne linie.

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński poinformował, że od początku działania funduszu gmina dostała z niego ok. pół miliona złotych. Podał, że będzie rozważał połączenie organizacji transportu publicznego z dowozem dzieci do szkół.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Raczki dopłaci do dwóch nowych połączeń autobusowych do Suwałk

6.03.2023, 09:19

Dodatkowy poranny i popołudniowy kurs funkcjonować ma od kwietnia do końca roku.


W powiecie sokólskim nadal jeżdżą autobusy PKS Nova - niektórzy mieszkańcy mówią, że jest ich za mało

6.02.2023, 15:21

Chociaż jeszcze kilka dni temu przewoźnik zapowiedział zawieszenie połączeń - od poniedziałku (6.02) w powiecie sokólskim nadal jeżdżą autobusy spółki PKS Nova.


Przez najbliższe dwa tygodnie z Raczek do Suwałk będzie kursował dodatkowy poranny autobus

10.01.2023, 07:57

Mieszkańcy narzekali bowiem, że dwie wcześniejsze linie są przepełnione, a przez to mają problemy z dojazdem do szkoły, pracy i lekarza.


Podłomżyńskie gminy podpisały porozumienie i przedłużyły współpracę z PKS Nova

30.12.2022, 15:27

Podłomżyńskie gminy jednoczą siły, by na ich terenie nadal mogły kursować autobusy PKS Nova. Gminy podpisały porozumienie i przedłużyły współpracę z przewoźnikiem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok