Radio Białystok | Wiadomości | Podłomżyńskie gminy podpisały porozumienie i przedłużyły współpracę z PKS Nova

Podłomżyńskie gminy podpisały porozumienie i przedłużyły współpracę z PKS Nova

autor: Paweł Wądołowski

30.12.2022, 15:27, akt. 16:41

Podłomżyńskie gminy jednoczą siły, by na ich terenie nadal mogły kursować autobusy PKS Nova. Gminy podpisały porozumienie i przedłużyły współpracę z przewoźnikiem.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Dzięki porozumieniu - przez kolejne dwa lata - mieszkańcy będą mieli zagwarantowane połączenia autobusowe - mówi wójt gminy Łomża Piotr Kłys.


- Połączyliśmy siły - gmina Zbójna, gmina Nowogród, gmina Rutki i gmina Łomża. Wspólnie realizują transport publiczny. Właściwie to gmina Łomża jest realizatorem tych usług dla sąsiednich gmin. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na minimum dwa autobusy dziennie. I teraz przykładem jest trasa do Kuzi w gminie Zbójna. Ponad 30 km jest pokonywane codziennie przez autobusy PKS Nova. A każda gmina zapłaciła po jednym groszu za kilometr - dodał.


Tak niska cena była możliwa dzięki temu, że samorządy skorzystały z rządowego dofinansowania do tworzenia lokalnych połączeń - mówi prezes PKS Nova Marcin Doljasz.


- Przy udziale i zaangażowaniu samorządowców, którzy skorzystali z Funduszu Przewozowego, mogliśmy obniżyć znacząco koszty. Stąd ta konkurencyjna cena. Mamy dziewięć linii, a umowa jest otwarta i w razie potrzeb będziemy mogli ją rozszerzać. Szczyty kursów przypadają na godziny od 6:00 do 10:00 i później od 14:00 do 17:00 - zaznaczył.


Współpraca samorządów z przewoźnikiem to oszczędność dla gmin i wsparcie dla mieszkańców - mówił burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.


- Porozumienie pozwoliło przede wszystkim zapewnić połączenia mieszkańcom, a także ograniczyć koszty, jakie ponoszą samorządy. Dofinansowanie nam to ułatwiło. Dzięki temu mieszkańcy mogą dojechać do szkoły lub pracy - podkreślał.


Osoby, które mają kartę seniora gminy Łomża, będą mogły korzystać z połączeń płacąc tylko połowę ceny biletu.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Autobusy PKS Nova nadal będą kursować w powiecie sokólskim

30.12.2022, 15:19

Autobusy PKS Nova po nowym roku będą w dalszym ciągu jeździć w powiecie sokólskim. Starostwo powiatowe w Sokółce doszło do porozumienia z władzami spółki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok