Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Rada Kobiet oficjalnie zainaugurowała działalność

Podlaska Rada Kobiet oficjalnie zainaugurowała działalność

autor: Renata Reda

17.03.2023, 15:51, akt. 18:19

Będzie doradzać, opiniować i konsultować różne projekty z samorządem województwa podlaskiego. W piątek (17.03) oficjalnie zainaugurowała działalność Podlaska Rada Kobiet.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Podlaska Rada Kobiet oficjalnie zainaugurowała działalność - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akty powołania 17 reprezentantkom całego regionu wręczył marszałek Artur Kosicki. Uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Kadencja Rady trwa cztery lata. Zasiadają w niej przedstawicielki m.in. instytucji kultury, biznesu, nauki i medycyny. Na pierwszym, uroczystym posiedzeniu wybrano przewodniczącą. Została nią dr Małgorzata Wenclik z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku reprezentująca Stowarzyszenie "Stulecie kobiet".

Przedstawicielki Podlaskiej Rady Kobiet liczą, że w unijnych konkursach będą uwzględniane potrzeby kobiet, zwłaszcza te dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Chcą większego wsparcia dla rodzin. Zależy im też na aktywizacji młodych ludzi.

W Polsce są na razie trzy Rady Kobiet działające na skalę całego województwa.

W skład Podlaskiej Rady Kobiet weszły:

1. Magdalena Borkowska - przedstawicielka środowiska medycznego, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (od wielu lat związana jest z ochroną zdrowia, inicjuje działania na rzecz kobiet pod względem profilaktyki i dbania o zdrowie)

2. Monika Borkowska - przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia, członek Rady Pożytku Publicznego (w Departamencie Zdrowia realizuje m.in. zadania z zakresu zdrowia publicznego i polityki społecznej, wspiera działania skierowane do kobiet prowadzone przez organizacje pozarządowe w zakresie zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób nowotworowych, upowszechniania badań profilaktycznych)

3. Magdalena Chowańska - przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich KGW Borsukowy Zakątek w Borsukówce (podejmuje działania na rzecz integracji i aktywizacji społeczeństwa, w szczególności kobiet na terenie wiejskim)

4. Maria Gwiazdowska - przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich w Mścichach Mścichowianki (podejmuje działania integracji i aktywizacji społeczeństwa, a w szczególności działania na rzecz kobiet na terenie wiejskim)

5. Elwira Horosz-Ponichtera - przedstawicielka organizacji pozarządowej działającej aktywnie na rzecz kobiet - Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm, Klub Kobiet Biznesu (podejmuje działania na rzecz promocji i integracji środowiska przedsiębiorczych kobiet, wspieranie wszelkiej aktywności kobiet w biznesie, życiu publicznym, społecznym i prywatnym)

6. Agnieszka Jabłońska - przedstawicielka instytucji kultury województwa podlaskiego, zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku (podejmuje działania na rzecz promocji kobiet w kulturze i działania społeczne na rzecz kobiet)

7. Magdalena Jakubowska - przedstawicielka organizacji pozarządowej działającej aktywnie na rzecz kobiet - Ery Nowych Kobiet Podlaskie (misją Ery Nowych Kobiet jest inspirowanie kobiet do przemiany osobistej i zawodowej, które mają pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i akceptacji, trwałych relacji, niezależności finansowej i poczucia szczęścia)

8. Bożena Nienałtowska - przedstawicielka instytucji z zakresu działalności edukacji, szkolnictwa, turystyki. Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWP, Prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (prowadzi nadzór nas wspieraniem i prowadzeniem działań na rzecz promocji edukacji i turystyki)

9. Bogumiła Olbryś - przedstawicielka instytucji z zakresu działalności edukacji, szkolnictwa, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży (posiada wieloletnie doświadczenie w edukacji, zarządzaniu zasobami ludzkimi, podejmuje działania na rzecz lokalnego społeczeństwa)

10. Agata Puchalska - przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, członek rad muzealnych i teatru, członek rady artystyczno - programowej Opery i Filharmonii Podlaskiej (jest inicjatorką przedsięwzięć na rzecz współdziałania środowisk twórców, działaczy, pracowników kultury i nauki, służących rozwojowi regionalnemu)

11. Marta Siemieniuk - przedstawicielka organizacji pozarządowej działającej aktywnie na rzecz kobiet -Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Podlaskie Centrum w Białymstoku, dyrektor Ośrodka Regionalnego w Białymstoku (jest działaczką społeczną, posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem, autorką kilkudziesięciu projektów adresowanych do różnych grup społecznych)

12. Izabela Smaczna-Jórczykowska - przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej UMWP, Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego (zajmuje się m.in. promowaniem działalności kobiet w samorządzie)

13. Małgorzata Wenclik - przedstawicielka organizacji pozarządowej działającej aktywnie na rzecz kobiet - Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet, doktor nauk społecznych w zakresie prawa (w 2022 r. została wyróżniona przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet tytułem Liderka Równości - za działania na rzecz praw kobiet w województwie podlaskim, od wielu lat jest aktywną działaczką III sektora)

14. Beata Zadykowicz - przedstawicielka instytucji kultury województwa podlaskiego, dyrektor Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (posiada bogate doświadczenie w edukacji i kulturze, podejmuje działania na rzecz promocji kobiet w kulturze i nauce)

15. Wiesława Burnos - przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, członek zarządu województwa Podlaskiego (od wielu lat angażuje się w sprawy społeczne związane z pomocą na rzecz osób potrzebujących oraz działania na rzecz kobiet)

16. Prof. Anna Wasilewska - przedstawicielka środowiska naukowego, medycznego, znającego potrzeby kobiet w województwie podlaskim, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii oraz Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

17. Katarzyna Syczewska-Woroncow - przedstawicielka sektora przedsiębiorców, współwłaścicielkę rodzinnej firmy z polskim kapitałem. Prowadzi współpracę z wieloma producentami z Polski, jak i zagranicy. Podejmuje i wspiera działania na rzecz kobiet w biznesie i życiu społecznym).| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inauguracyjne posiedzenie Parlamentu Seniorów w Podlaskiem

8.02.2023, 17:00

Mają reprezentować interesy starszych mieszkańców naszego regionu. Członkowie Podlaskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów spotkali się w środę (8.02) na inauguracyjnym posiedzeniu w Wasilkowie.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury
fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com
KULTURA
27.03.2023, 09:57, akt. 12:07

W Łapach tydzień z teatremFotolia.com
KRAJ
27.03.2023, 09:16, akt. 09:44

Oszuści znów podszywają się pod ZUS
fot. Magda Pietruczak
KULTURA
26.03.2023, 08:31, akt. 12:19

Wiosna Twórców w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok