Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z UDSK chcą przebadać dzieci z Podlasia pod kątem cukrzycy typu I

Specjaliści z UDSK chcą przebadać dzieci z Podlasia pod kątem cukrzycy typu I

20.03.2023, 16:13, akt. 16:29

Dzięki tym badaniom będzie można uniknąć groźnych powikłań w przypadku wystąpienia choroby. Specjaliści z UDSK w Białymstoku chcą sprawdzić predyspozycje do wystąpienia cukrzycy typu I u wszystkich dzieci w naszym regionie w wieku 1-9 lat. Rozpoczyna się pilotaż tych badań, organizowane są spotkania informacyjne dla dyrektorów szkół i przedszkoli.

tunedin, Fotolia.com
tunedin, Fotolia.com


0:00
0:00
Specjaliści z UDSK chcą przebadać dzieci z Podlasia pod kątem cukrzycy typu I - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prof. Bossowski mówił w poniedziałek (20.03) na konferencji prasowej wspólnej z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, że celem pilotażu jest przebadanie wszystkich dzieci w wieku 1-9 lat w regionie - ok. kilkudziesięciu tysięcy. Tylko za zgodą rodziców lub opiekunów, dzieciom będzie jednorazowo pobrana krew do badań.

Prof. Artur Bossowski tłumaczył, że celem tych badań jest przebadanie dzieci, aby we wczesnej fazie, bezobjawowej, wykryć predyspozycje immunologiczne do cukrzycy typu I. Tłumaczył, że rozwój predyspozycji oznacza, że u danego dziecka, jego własny organizm będzie wytwarzać przeciwciała przeciwko trzustce, które uszkadzają ją, a to skutkuje zaburzeniami insuliny, hormonu, który odpowiada za regulację gospodarki glukozy. To z kolei doprowadza do rozwoju cukrzycy typu I.

Dodaje, że wykrycie tej predyspozycji będzie oznaczać objęcie tych dzieci specjalistyczną opieką w poradni i klinice, zastosowanie - w uzasadnionych przypadkach, we wczesnej fazie choroby, za zgodą rodziców - immunoterapii, wydanie zaleceń żywieniowych i dotyczących wysiłku fizycznego oraz masy ciała. Immunoterapia polega - jak tłumaczył - na tym, że pobiera się od pacjentów tzw. komórki ochronne, które są namnażane i podawane z powrotem pacjentom, żeby chronić trzustkę.
Prowadzący badania podkreślił, że do szpitala UDSK trafia rocznie 80 kolejnych dzieci, które zapadają na cukrzycę typu I. "Z czego ok. 40 proc. to są dzieci pomiędzy pierwszym, a dziewiątym rokiem życia" - powiedział Bossowski. Podkreślił, że wczesne wykrycie zapobiega ostrym powikłaniom choroby (ketokwasicy) i przewlekłym dalszym następstwom tej choroby.

"Jeśli ludzie będą wyedukowani jako rodzice, opiekunowie, same dzieci także, być może ustrzeżemy ich od tych ostrych powikłań" - zaznaczył Bossowski. Dodał, że docelowo program ma być rozszerzony na osoby do 18. roku życia i na cały kraj.

Na razie projekt jest realizowany ze środków Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Bossowski poinformował, że będzie wkrótce złożony w tej sprawie wniosek do Agencji Badań Medycznych. Jest też plan na zdobycie pieniędzy z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku na badania prewencyjne, populacyjne.


Stan zdrowia naszej młodzieży, naszych dzieci jest przedmiotem troski nas wszystkich, w szczególności władz publicznych, służby zdrowia, placówek opieki medycznej, całego środowiska medycznego - powiedział na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 


Wyraził zadowolenie, że taki pilotaż w regionie będzie realizowany.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomżyńscy policjanci uratowali mężczyznę chorego na cukrzycę

15.03.2023, 14:23

Policjanci uratowali mężczyznę, który wpadł w śpiączkę z powodu cukrzycy. Do zdarzenia doszło na ul. Dwornej w Łomży.


Akcja "Hackaton dla zdrowia" - białostoccy licealiści tworzą prozdrowotne kampanie społeczne

10.03.2023, 14:42

Depresja, cukrzyca czy otyłość - to tematy jakimi zajmują się zespoły białostockich licealistów, którzy w trakcie całodziennej akcji "Hackaton dla zdrowia", tworzą prozdrowotne kampanie społeczne.


Leczenie otyłości i nadwagi

29.11.2022, 13:31

W programie o leczeniu otyłości i nadwagi. Będzie też o programie skierowanym do osób otyłych zagrożonych cukrzycą, który realizuje zespół Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Ponad 300 osób z całego regionu wzięło udział w "Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków" [zdjęcia]

28.10.2022, 16:45

To cykliczne spotkania osób chorych na cukrzycę i specjalnych gości. Ponad 300 osób z całego regionu wzięło udział w "Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków", tym razem zorganizowanym w piątek (28.10) w jednym z podbiałostockich hoteli.


Za kilka lat już co dziesiąty Polak może mieć cukrzycę. Eksperci przypominają o profilaktyce

4.06.2022, 13:48

Są coraz nowocześniejsze metody leczenia, ale problemem wciąż jest późna wykrywalność cukrzycy. Tymczasem wczesna diagnoza może nawet zatrzymać chorobę. Podkreślają to uczestnicy białostockiej konferencji naukowej "Podlaskie Dni Endokrynologiczno-Diabetologiczne".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok