Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem co trzecia przychodnia POZ działa już w systemie opieki koordynowanej

W Podlaskiem co trzecia przychodnia POZ działa już w systemie opieki koordynowanej

autor: Renata Reda

1.04.2023, 12:40, akt. 12:44

Co trzecia przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w województwie podlaskim działa już w systemie opieki koordynowanej. Od soboty (1.04) do systemu wchodzi kolejnych 19 placówek w Krynkach, Białymstoku, Michałowie, Mońkach, Korycinie, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Dobrzyniewie Fabrycznym, Suwałkach i w Juchnowcu Górnym. Łącznie jest ich 71.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Przychodnie lekarzy rodzinnych do opieki koordynowanej wchodzą dobrowolnie. Wcześniej się do tego przygotowują, by spełniać warunki związane np. z dostępem do badań diagnostycznych. 

Dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Olesiński liczy na przystąpienie do systemu kolejnych placówek. Dodaje, że każdego dnia wpływają nowe wnioski w tej sprawie.

Opieka koordynowana oznacza, że zamiast u specjalisty, pacjenci z niektórymi chorobami przewlekłymi znajdują opiekę, diagnostykę i leczenie u swojego lekarza rodzinnego. Dotyczy to chorób kardiologicznych, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. Lekarz rodzinny może się konsultować ze specjalistą.

Placówki POZ, które chcą sprawować opiekę koordynowaną m.in. muszą mieć odpowiedni personel medyczny, lekarzy o określonych specjalizacjach, także dietetyków. Muszą mieć tzw. koordynatora, czyli osobę, która wspiera pacjentów w ich procesie leczenia. Koordynatorem może być lekarz, ale też pielęgniarka czy rejestratorka.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Więcej podlaskich przychodni będzie oferować świadczenia w ramach opieki koordynowanej

23.02.2023, 09:47

W regionie przybywa przychodni, w których pacjenci mogą liczyć na szybszą ścieżkę diagnostyczną w przypadku najpowszechniejszych schorzeń. Jak wynika z danych podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, od marca co piąta przychodnia rodzinna będzie oferowała świadczenia w ramach opieki koordynowanej.


Kolejne podlaskie przychodnie dołączają do systemu opieki koordynowanej

3.01.2023, 12:14

Już nie tylko w Łomży, ale też między innymi w Białymstoku, Grajewie i w Wasilkowie cierpiący na niektóre choroby przewlekłe otrzymają kompleksowe leczenie w przychodniach rodzinnych.


Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą świadczyć tak zwaną opiekę koordynowaną

18.11.2022, 15:49

To program, który ma znacznie poprawić leczenie najpowszechniejszych chorób przewlekłych. Od października przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą świadczyć tak zwaną opiekę koordynowaną, która między innymi polega na szerszym pakiecie badań dostępnych w przychodniach.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok