Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem staną 3 biogazownie rolnicze i instalacja fotowoltaiczna - władze województwa przyznały dofinansowanie na te projekty

W Podlaskiem staną 3 biogazownie rolnicze i instalacja fotowoltaiczna - władze województwa przyznały dofinansowanie na te projekty

autor: Renata Reda

1.04.2023, 12:51, akt. 13:04

Trzy gospodarstwa rolne w Podlaskiem wykorzystają energię z biogazu, a spółka Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych – ze słońca. Zarząd województwa podlaskiego zwiększył pulę w konkursie z funduszy unijnych na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i przyznał dofinansowanie kolejnym czterem projektom.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kontenerowe mikro biogazownie rolnicze staną w gospodarstwach rolnych w Osowcu (gmina Goniądz), Kramkówce Dużej (gmina Goniądz) i w Kuligach (gmina Rajgród). W procesie fermentacji używana będzie wyłącznie gnojowica krów mlecznych hodowanych w tych gospodarstwach. Część wytwarzanej energii elektrycznej oraz cała energia cieplna będą zużywane w gospodarstwach rolnych w pełni zaspokajając ich potrzeby, a ponad połowa wytworzonej energii elektrycznej będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej. Dofinansowanie tych trzech inwestycji przekroczy 3,3 mln zł.

Natomiast spółka Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych wybuduje w miejscowości Kuków (gmina Suwałki) instalację fotowoltaiczną o mocy 2 MW, podłączoną do elektroenergetycznej sieci średniego napięcia. Instalacja będzie wytwarzać energię w całości na sprzedaż. Dotacja z funduszy europejskich wyniesie ponad 3 mln zł.

Realizacja tych przedsięwzięć przyczyni się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w produkcji energii ogółem. Efektem realizacji tych działań będzie redukcja emisji CO2 i poprawa stanu środowiska.

Wsparcie na odnawialne źródła energii w Podlaskiem otrzymało do tej pory 100 inwestycji w wysokości ponad 114 mln zł.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzięki ośmiu instalacjom fotowoltaicznym miasto Białystok zaoszczędziło ponad 371 tys. zł

15.11.2022, 13:46

Dzięki ośmiu instalacjom fotowoltaicznym działającym na jednostkach miejskich Białystok zaoszczędził na kosztach energii ponad 371 tys. zł. Do końca 2022 r. powstaną kolejne trzy instalacje, a w 2023 r. planowanych jest kolejnych 20 - poinformowano we wtorek (15.11) na konferencji prasowej w urzędzie miasta.


Na terenie dawnego wysypiska śmieci w Augustowie może powstać farma fotowoltaiczna

28.10.2022, 11:20

W tym celu miasto rozpoczęło zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.


Debaty o elektromobilności i transformacji energetycznej - w Supraślu zorganizowano Kongres Ekoforum

23.05.2022, 19:36

Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła chęć transformacji energetycznej. Między innymi o tym rozmawiali podlascy samorządowcy, przedsiębiorcy, eksperci i przedstawiciele rządu podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Ekoforum w Supraślu.


Podpisano kontrakt programowy dla woj. podlaskiego na kwotę ponad 1,2 mld euro

16.05.2022, 16:00

Kontrakt programowy dla województwa podlaskiego o wartości 1 mld 250 mln euro podpisali w poniedziałek (16.05) w Białymstoku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok