Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano kontrakt programowy dla woj. podlaskiego na kwotę ponad 1,2 mld euro

Podpisano kontrakt programowy dla woj. podlaskiego na kwotę ponad 1,2 mld euro

16.05.2022, 16:00, akt. 16:56

Kontrakt programowy dla województwa podlaskiego o wartości 1 mld 250 mln euro podpisali w poniedziałek (16.05) w Białymstoku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

źródło: UMWP
źródło: UMWP


0:00
0:00
Podpisano kontrakt programowy dla woj. podlaskiego na kwotę ponad 1,2 mld euro - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podpisana w poniedziałek w Białymstoku umowa dotyczy - jak wyjaśnił Puda - wykorzystywania przez region środków z UE właśnie w takiej wysokości.

Ponad 1,2 mld euro z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) województwo podlaskie ma mieć do dyspozycji w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027 w ramach nowego programu regionalnego pod nazwą: "Fundusze Europejskie dla Podlaskiego".

Podpisanie kontraktu programowego to zakończenie negocjacji regionu z rządem nad tym programem i dopuszczenie do rozpoczęcia negocjacji z Komisją Europejską - wyjaśniono na konferencji prasowej po podpisaniu umowy.

Minister Grzegorz Puda powiedział, że z nowego programu regionalnego Podlaskie będzie miało więcej niż w latach 2014-2020. Marszałek Artur Kosicki doprecyzował, że będzie to o 40 mln euro więcej. Jak dodał, być może będą kolejne korekty i środków będzie jeszcze więcej.

Wszystkie pieniądze mają być wykorzystywane na rozwój przedsiębiorczości, innowacje, cyfryzację, ochronę środowiska, energetykę, edukację czy sprawy społeczne. 

"Największy nacisk będziemy z pewnością kłaść na wsparcie przedsiębiorczości, gospodarki niskoemisyjnej oraz walkę ze zmianami klimatu" - powiedział minister Puda.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że w ramach podpisanego kontraktu jest zatwierdzona lista kluczowych, strategicznych dla szybkiego i efektywnego rozwoju województwa regionu projektów, inwestycji, przedsięwzięć o łącznej wartości dofinansowania ponad 400 mln euro.

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Joanna Sarosiek doprecyzowała, że ta wartość dofinansowania z UE z programu regionalnego 28 projektów strategicznych ma wynieść ponad 446 mln euro. Powiedziała, że kontrakt programowy jest najważniejszą umową regionu z rządem na temat wydatkowania funduszy unijnych z programu regionalnego, która określa zasady rozliczania, alokacje na poszczególne obszary, wkład budżetu państwa i zasady przepływu tych pieniędzy.

Wśród kluczowych projektów znalazła się np. "Dolina Rolnicza 4.0", modernizacje dróg wojewódzkich, dalsza cyfryzacja, rozwój dotychczasowych dwóch małych lotnisk: Krywlany w Białymstoku i portu w Suwałkach, parków przemysłowych, miast uzdrowiskowych. Samorząd województwa w konsorcjum z przedsiębiorstwami ma zbudować niskoemisyjny budynek pokazowy o kubaturze kilkunastu tysięcy metrów z wykorzystaniem najnowszych technologii odnawialnych źródeł energii, aby szeroko edukować i firmy, i społeczeństwo w tematyce OZE - poinformowała Sarosiek.

Jak dodała, są także zawarte projekty prospołeczne, np. dotyczące teleopieki nad seniorami, koordynacji kierunków kształcenia w szkolnictwie zawodowym czy pomocy dzieciom opuszczającym domy dziecka w usamodzielnieniu się.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, że województwo podlaskie jest siódmym regionem, który zakończył negocjacje kontraktu programowego z resortem. MFiPR przypomniało także, że zgodnie z przyjętą przez rząd Umową Partnerstwa na lata 2021-2027, około 40 proc. wszystkich środków w ramach polityki spójności (prawie 28,5 mld euro) trafi do programów regionalnych, którymi zarządzają samorządy województw.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok