Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne oszustwo "na urzędnika"- 88-latek z Sejn stracił kilkanaście tysięcy złotych

Kolejne oszustwo "na urzędnika"- 88-latek z Sejn stracił kilkanaście tysięcy złotych

autor: Grzegorz Pilat

25.04.2023, 19:02, akt. 26.04.2023, 08:47

Podlascy policjanci ostrzegają przed fałszywymi urzędnikami proponującymi pomoc przy uzyskaniu dopłat. Ponad 17 tys. zł stracił senior z Sejn, który chciał dostać dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej. Chodziło o dopłaty do opieki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Nieznany mężczyzna, podający się za pracownika Urzędu Miasta w Sejnach, zaczepił pod blokiem 88-latka. Powiedział, że może mu pomóc w uzyskaniu dotacji z Unii Europejskiej w wysokości 400 zł miesięcznie. Zaproponował, by dokończyć rozmowę w mieszkaniu 88-latka.


- Oszust twierdził, że jest w stanie uzyskać dla mężczyzny dotację unijną. Warunkiem tego miało być jednak przekazanie jak największej ilości gotówki. Przestępca poprosił 88-latka, by przyniósł wszystkie oszczędności, jakie posiada. Senior otworzył szafkę i wyjął kopertę z pieniędzmi w kwocie ponad 17 tys. zł i 10 funtów brytyjskich. Fałszywy urzędnik oświadczył, że musi dokładnie przeliczyć pieniądze - mówi podkom. Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.


Oszust poprosił seniora o dowód osobisty i wypełnienie dokumentów. Później 88-latek włożył pieniądze do kopert i odłożył je do szafki.


- Gdy mężczyźni wstali od stołu, sprawca poprosił 88-latka, by ten założył buty, gdyż muszą jak najszybciej pójść do urzędu gminy i dokończyć formalności dotyczące dofinansowania. Wtedy najprawdopodobniej zabrał kopertę z pieniędzmi. Gdy mężczyźni wyszli z domu, oszust oznajmił poszkodowanemu, że uda się sam do urzędu, ponieważ nie chce fatygować mężczyzny ze względu na jego wiek oraz problemy z poruszaniem się - dodaje podkom. Marcin Gawryluk.


Mężczyzna zapewniał, że wróci do seniora za pół godziny. Gdy 88-latek wrócił do domu i zajrzał do szafki, okazało się, że nie ma tam koperty z pieniędzmi.

Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność wobec obcych i ograniczone zaufanie wobec jakichkolwiek ofert dopłat i dofinansowań np. do emerytury czy renty.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młoda białostoczanka straciła pieniądze - chciała wynająć mieszkanie w Hiszpanii

24.04.2023, 14:27

Zaniżone ceny, fikcyjne opinie klientów czy żądanie przedpłaty - to niektóre sposoby internetowych oszustów na wyłudzenie pieniędzy - ostrzegają podlascy policjanci.


Seniorka z Białegostoku oddała oszustce ponad tysiąc złotych

14.04.2023, 18:07

25-letnią mieszkankę województwa dolnośląskiego zatrzymali białostoccy i wrocławscy policjanci. Zdaniem funkcjonariuszy, pod koniec stycznia na białostockim osiedlu Jaroszówka zatrzymana 25-latka odebrała od seniorki ponad tysiąc złotych.


Blisko 3 tys. zł straciły dwie mieszkanki Podlaskiego, które chciały taniej kupić pellet

12.04.2023, 18:53

Każda atrakcyjna oferta znaleziona w internecie może być próbą oszustwa i powinna być dokładnie sprawdzona - przypominają podlascy policjanci.


Mieszkanka powiatu bielskiego chciała wziąć kredyt przez internet - została oszukana

5.04.2023, 17:03

Podlascy policjanci ostrzegają, że przestępcy wymyślają coraz nowsze metody oszustw. Tym razem blisko 2 tys. złotych straciła mieszkanka powiatu bielskiego, która chciała wziąć kredyt przez internet. Potrzebowała 80 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok