Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej trafi do dwóch białostockich szpitali

Ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej trafi do dwóch białostockich szpitali

30.05.2023, 13:20, akt. 13:26

Doposażenie ośmiu klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w nowoczesny sprzęt z różnych dziedzin i zakup sprzętu, by unowocześnić kardiologię w szpitalu MSWiA w Białymstoku będzie możliwe dzięki ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, które dostaną te szpitale z Ministerstwa Zdrowia.

Na zdjęciu od lewej:
dyrektor USK Jan Kochanowicz,
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki,
zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala MSWiA Sebastian Wysocki,
wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz,
wiceminister zdrowia Marcin Martyniak,
rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Adam Krętowski,
ordynator oddziału kardiologii w szpitalu MSWiA w Białymstoku Bogdan Galar, fot. Renata Reda
Na zdjęciu od lewej: dyrektor USK Jan Kochanowicz, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala MSWiA Sebastian Wysocki, wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Adam Krętowski, ordynator oddziału kardiologii w szpitalu MSWiA w Białymstoku Bogdan Galar, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej trafi do dwóch białostockich szpitali - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

We wtorek (30.05) w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku symboliczne czeki wręczyli dyrektorom tych szpitali podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak i sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji poseł Adam Andruszkiewicz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku podlega UMB. Jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem. Dyrektor szpitala prof. Jan Kochanowicz odebrał we wtorek symboliczne czeki na 20,2 mln zł z programu REACT na modernizację szpitala i czek na prawie 5,5, mln zł z funduszy UE na walkę z pandemią na doposażenie ośrodka transplantologii nerek.

Czek na prawie 10 mln zł odebrał wicedyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku dr Sebastian Wysocki. Pieniądze mają być – jak powiedział – przeznaczone na poprawę jakości i dostępności świadczeń kardiologicznych w tym szpitalu.

Wiceminister zdrowia poinformował, że transplantologia w USK (przeszczepia się tam nerki) jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce, które z tej puli dostaną wsparcie. Będzie przebudowany oddział, który zajmuje się chirurgią naczyń i transplantologią, ma być kupiony specjalistyczny ambulans. Za 20 mln zł doposażone będą także w sprzęt medyczny inne kliniki w USK. Ma być – jak mówił Marcin Martyniak – np. rozbudowana pracownia elektroradiologii i leczenia zaburzeń rytmu serca, kupiony sprzęt endoskopowy i mikroskop śródoperacyjny. Doposażonych łącznie będzie osiem klinik.

Dyrektor szpitala USK prof. Jan Kochanowicz powiedział, że będzie zrealizowanych "kilkadziesiąt dużych inwestycji". Wymienił, że w pracowni radiologii zabiegowej będzie wymieniony 12-letni angiograf. Podkreślił, że w USK leczy się pacjentów z makroregionu północno-wschodniego, np. z udarami mózgu, tętniakami mózgu i z naczyniakami.


- Jest to też jedyne miejsce w regionie, gdzie prowadzona jest diagnostyka naczyń obwodowych, ale też leczenie w chorobach onkologicznych, gdzie mamy możliwość diagnostyki naczyniowej schorzeń nowotworowych – mówił prof. Kochanowicz. 


Wymiana angiografu ma pomóc w leczeniu takich pacjentów.

Obecny na przekazaniu czeków marszałek województwa dr Artur Kosicki dodał, że im więcej pieniędzy wpływa do regionu – niezależnie od tego, do jakich placówek – to cieszy. Przypomniał, że we współpracy rządu i samorządu województwa np. powstało w Białymstoku (przy szpitalach klinicznych) Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Podkreślił, że bez szpitali klinicznych – dla dorosłych i dla dzieci – nie można profesjonalnie realizować w regionie opieki nad pacjentami.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski poinformował, że wtorkowe rozmowy z wiceministrami i marszałkiem województwa dotyczyły koordynacji także przyszłych, planowanych inwestycji. Dodał, że największym marzeniem uczelni jest utworzenie centrum onkologii uniwersyteckiej i wyraził nadzieję, że władze wesprą działania uczelni, by to zrealizować.

Na konferencji poinformowano, że zakupy sprzętu z przyznanych dotacji mają być zrealizowane do końca 2023 r.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Udało się znaleźć dom dla Marcinka - chłopca, który przez cztery miesiące przebywał w USK w Białymstoku

24.04.2023, 08:58

Po prawie czterech miesiącach pobytu w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala klinicznego w Białymstoku udało się znaleźć dom dla Marcinka. Chłopiec urodził się pod koniec roku w jednym z podlaskich szpitali. Był wcześniakiem, dlatego trafił do USK w Białymstoku.


Lekarze z USK w Białymstoku uratowali kciuk 55-latka z Siemiatycz

17.04.2023, 08:22

Lekarzom ze szpitala klinicznego w Białymstoku udało się przyszyć odcięty krajzegą palec u 55-letniego pacjenta z Siemiatycz.


Prof. Paweł Knapp z USK w Białymstoku z certyfikatem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

3.04.2023, 10:28

Szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK w Białymstoku profesor Paweł Knapp znalazł się w gronie najlepszych specjalistów z całego świata. Przyznano mu certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok