Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej trafi do dwóch białostockich szpitali

Ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej trafi do dwóch białostockich szpitali

30.05.2023, 13:20, akt. 13:26

Doposażenie ośmiu klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w nowoczesny sprzęt z różnych dziedzin i zakup sprzętu, by unowocześnić kardiologię w szpitalu MSWiA w Białymstoku będzie możliwe dzięki ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, które dostaną te szpitale z Ministerstwa Zdrowia.

Na zdjęciu od lewej:
dyrektor USK Jan Kochanowicz,
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki,
zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala MSWiA Sebastian Wysocki,
wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz,
wiceminister zdrowia Marcin Martyniak,
rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Adam Krętowski,
ordynator oddziału kardiologii w szpitalu MSWiA w Białymstoku Bogdan Galar, fot. Renata Reda
Na zdjęciu od lewej: dyrektor USK Jan Kochanowicz, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala MSWiA Sebastian Wysocki, wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Adam Krętowski, ordynator oddziału kardiologii w szpitalu MSWiA w Białymstoku Bogdan Galar, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej trafi do dwóch białostockich szpitali - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

We wtorek (30.05) w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku symboliczne czeki wręczyli dyrektorom tych szpitali podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak i sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji poseł Adam Andruszkiewicz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku podlega UMB. Jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem. Dyrektor szpitala prof. Jan Kochanowicz odebrał we wtorek symboliczne czeki na 20,2 mln zł z programu REACT na modernizację szpitala i czek na prawie 5,5, mln zł z funduszy UE na walkę z pandemią na doposażenie ośrodka transplantologii nerek.

Czek na prawie 10 mln zł odebrał wicedyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku dr Sebastian Wysocki. Pieniądze mają być – jak powiedział – przeznaczone na poprawę jakości i dostępności świadczeń kardiologicznych w tym szpitalu.

Wiceminister zdrowia poinformował, że transplantologia w USK (przeszczepia się tam nerki) jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce, które z tej puli dostaną wsparcie. Będzie przebudowany oddział, który zajmuje się chirurgią naczyń i transplantologią, ma być kupiony specjalistyczny ambulans. Za 20 mln zł doposażone będą także w sprzęt medyczny inne kliniki w USK. Ma być – jak mówił Marcin Martyniak – np. rozbudowana pracownia elektroradiologii i leczenia zaburzeń rytmu serca, kupiony sprzęt endoskopowy i mikroskop śródoperacyjny. Doposażonych łącznie będzie osiem klinik.

Dyrektor szpitala USK prof. Jan Kochanowicz powiedział, że będzie zrealizowanych "kilkadziesiąt dużych inwestycji". Wymienił, że w pracowni radiologii zabiegowej będzie wymieniony 12-letni angiograf. Podkreślił, że w USK leczy się pacjentów z makroregionu północno-wschodniego, np. z udarami mózgu, tętniakami mózgu i z naczyniakami.


- Jest to też jedyne miejsce w regionie, gdzie prowadzona jest diagnostyka naczyń obwodowych, ale też leczenie w chorobach onkologicznych, gdzie mamy możliwość diagnostyki naczyniowej schorzeń nowotworowych – mówił prof. Kochanowicz. 


Wymiana angiografu ma pomóc w leczeniu takich pacjentów.

Obecny na przekazaniu czeków marszałek województwa dr Artur Kosicki dodał, że im więcej pieniędzy wpływa do regionu – niezależnie od tego, do jakich placówek – to cieszy. Przypomniał, że we współpracy rządu i samorządu województwa np. powstało w Białymstoku (przy szpitalach klinicznych) Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Podkreślił, że bez szpitali klinicznych – dla dorosłych i dla dzieci – nie można profesjonalnie realizować w regionie opieki nad pacjentami.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski poinformował, że wtorkowe rozmowy z wiceministrami i marszałkiem województwa dotyczyły koordynacji także przyszłych, planowanych inwestycji. Dodał, że największym marzeniem uczelni jest utworzenie centrum onkologii uniwersyteckiej i wyraził nadzieję, że władze wesprą działania uczelni, by to zrealizować.

Na konferencji poinformowano, że zakupy sprzętu z przyznanych dotacji mają być zrealizowane do końca 2023 r.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Udało się znaleźć dom dla Marcinka - chłopca, który przez cztery miesiące przebywał w USK w Białymstoku

24.04.2023, 08:58

Po prawie czterech miesiącach pobytu w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala klinicznego w Białymstoku udało się znaleźć dom dla Marcinka. Chłopiec urodził się pod koniec roku w jednym z podlaskich szpitali. Był wcześniakiem, dlatego trafił do USK w Białymstoku.


Lekarze z USK w Białymstoku uratowali kciuk 55-latka z Siemiatycz

17.04.2023, 08:22

Lekarzom ze szpitala klinicznego w Białymstoku udało się przyszyć odcięty krajzegą palec u 55-letniego pacjenta z Siemiatycz.


Prof. Paweł Knapp z USK w Białymstoku z certyfikatem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

3.04.2023, 10:28

Szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK w Białymstoku profesor Paweł Knapp znalazł się w gronie najlepszych specjalistów z całego świata. Przyznano mu certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok