Radio Białystok | Wiadomości | Jakie są kompetencje cyfrowe polskich uczniów? Ruszyła druga edycja IT Fitness Test

Jakie są kompetencje cyfrowe polskich uczniów? Ruszyła druga edycja IT Fitness Test

autor: Ryszard Minko

5.06.2023, 16:14, akt. 20:42

Polscy uczniowie doskonale sobie radzą w kwestiach cyberbezpieczeństwa, ale zdecydowane gorzej w weryfikowaniu informacji – to konkluzja z ubiegłorocznego testu kompetencji cyfrowych, jakie przeprowadzono w Polskich szkołach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Jakie są kompetencje cyfrowe polskich uczniów? Ruszyła druga edycja IT Fitness Test - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Właśnie trwa druga edycja międzynarodowego testu, do którego między innymi przystąpili uczniowie szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim. 

Jak mówi Michał Kanownik, prezes związku Cyfrowa Polska, który odpowiada za polską część testu, poprzednia edycja testu prowadzona była w czterech państwach grupy Wyszehradzkiej: Słowacji, Czechach, Węgrzech i w Polsce. 

Uczniowie z polskich szkół, którzy przystąpili do testu, wykazali się dużą wiedzą praktyczną z zakresu cyberbezpieczeństywa, ale "niepokój" wzbudziły ich umiejętności z zakresu obsługi programów biurowych i umiejętności weryfikowania informacji publikowanych w mediach społecznościowych. 

W teście okazało się, że uczniowie w Polsce doskonale sobie radzą w przeglądaniu postów w mediach społecznościowych, ale nie radzą siebie w sytuacji, kiedy trzeba potwierdzić prawdziwość publikowanych informacji. 


Kiedy mamy taki zalew dezinformacji i fake newsów, jest szczególnie istotne, żeby uczeń potrafił je zweryfikować – mówi Kanownik.


Zależy nam na tym, że by Internet spełniał funkcję użytkową, a nie był tylko tanią rozrywką – mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, który uczestniczył w teście w Bielsku Podlaskim. Odnosząc się do ubiegłorocznych wyników, powiedział, że w szkołach realizowana jest zmieniona podstawa programowa, która zwiększa liczbę zajęć z informatyki, na których uczniowie zapoznają się nie tylko z obsługą sprzętu, ale też poznają zagrożenia związane z siecią. 

Podkreślał też, ze w innych testach kompetencji, między innymi z czytania ze zrozumieniem czy matematyki polscy uczniowie są w europejskiej czołówce.

IF Fitness Test przeprowadzany jest w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech. W ubiegłym roku najlepsi byli uczniowie słowaccy, tuż za nimi czescy. Natomiast najsłabiej wypadli Polscy i węgierscy uczniowie, którzy wykazali się podobnymi kompetencjami na poziomie 45 proc.

| red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy terytorialsi szkolą urzędników z cyberbezpieczeństwa

20.09.2021, 06:59

To część wsparcia lokalnych społeczności z terenów objętych stanem wyjątkowym. Podlascy terytorialsi szkolą urzędników samorządowych z cyberbezpieczeństwa.


W I LO w Suwałkach powstała klasa o profilu cyberbezpieczeństwo

1.09.2021, 17:56

Będą zwalczać hakerów i bronić naszego kraju przed niebezpiecznymi atakami w Internecie. Mowa o uczniach nowej klasy, która powstała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.


Już od września w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach uczniowie rozpoczną naukę w klasie o profilu cyberbezpieczeństwo

4.02.2021, 08:58

Będzie to jedyna taka klasa w województwie podlaskim. W programie znajdują się zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok