Radio Białystok | Wiadomości | Xylopolis będzie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Xylopolis będzie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

autor: Edyta Wołosik

5.06.2023, 17:11, akt. 20:43

Taką rekomendację przyjął i zaakceptował zarząd województwa podlaskiego. W poniedziałek (05.06) poinformował o tym marszałek Artur Kosicki. Przypomniał, że placówka ma się szeroko zajmować tematyką drewna: od nauki i biznesu po historię, edukację, kulturę. Ma też służyć rozwojowi regionu i turystyki.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej powstanie Centrum Xylopolis - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Rada architektów pod przewodnictwem Jana Kabaca oceniała trzy lokalizacje - poinformował p.o. dyrektora Xylopolis prof. Lech Dzienis. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej okazało się lepsze od terenów w sąsiedztwie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku oraz kampusu Politechniki Białostockiej.

Ok. 4 ha teren, gdzie ta placówka ma powstać, nie jest obecnie zagospodarowany, leży w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, blisko dróg krajowych 8 i 19.

Budynek Xylopolis ma mieć 8 tysięcy metrów kwadratowych. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku i zakończyć po dwóch latach.

To jeden z projektów strategicznych w nowym programie regionalnym - Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027. Zapisana tam kwota to 7,9 mln euro i ma to być 85 proc. kosztów przedsięwzięcia. Będzie też trzeba - jak poinformował dziś marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki - szukać dodatkowych środków, jak też partnera do współprowadzenia placówki.

źródło: PAP | red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy nowa wojewódzka instytucja zajmująca się tematyką drewna powinna powstać na Suwalszczyźnie?

1.03.2023, 12:10

Chodzi o Centrum Sztuki i Nauki „Xylopolis”, która ma promować naturalne zasoby tej części kraju, a w swym działaniu przypominać warszawskie Centrum Nauki „Kopernik”.


Podlaski sejmik utworzył nową instytucję kultury - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis

27.02.2023, 16:37

Nową instytucję kultury - na razie w organizacji - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie - utworzyli w poniedziałek (27.02) po południu radni sejmiku województwa podlaskiego. Ma się ono szeroko zajmować tematyką drewna: od nauki i biznesu po historię, edukację, kulturę. Nadano też jednocześnie statut tej jednostce. Za głosowało 23 radnych, nikt nie był przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu. Wcześniej radni odrzucili wniosek o odesłanie projektu uchwały do wnioskodawcy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok