Radio Białystok | Wiadomości | 85-latka z Łomży uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta i straciła ponad 40 tys. zł

85-latka z Łomży uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta i straciła ponad 40 tys. zł

autor: Paweł Wądołowski

7.07.2023, 12:24, akt. 12:36

Oszuści wykorzystali kolejną starszą osobę z Łomży. Ich ofiarą padła 85-latka, do której zadzwoniła osoba przedstawiająca się jako policjant.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak mówi starszy aspirant Karolina Wojciekian, dzwoniąca osoba przekonywała seniorkę, że jej córka doprowadziła do wypadku.


Oszust powiedział, że jej córka potrąciła kobietę w ciąży i grozi jej za to 8 lat więzienia. Ciężarna zgodziła się jednak pójść na ugodę. Zażądała 180 tys. zł zadośćuczynienia. Kobieta oświadczyła, że nie ma takiej kwoty, ale odda wszelkie oszczędności. Pomimo przekonywań męża, że jest to oszustwo kobieta uwierzyła rzekomemu policjantowi. Jak później powiedziała mundurowym - chciała pomoc swojemu dziecku. Gdy kobieta rozmawiała z oszustem, jej mąż poszedł do wnuczki. Liczył, że ona zapobiegnie przekazaniu pieniędzy i powiadomi policję - mówi st. asp. Karolina Wojciekian.


Niestety, zanim wrócił 85-latka przekazała oszustom 42 tys. zł.

Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę, zwłaszcza kiedy dzwonią nieznajome osoby. I przypominają:

  • Policjanci prowadząc czynności służbowe nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.
  • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego - nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

Policjanci proszą też, żebyśmy rozmawiali ze starszymi członkami naszych rodzin o potencjalnych zagrożeniach i metodach, które stosują oszuści.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwa fala oszustw w województwie podlaskim

5.07.2023, 19:03

Kolejne oszustwa w województwie podlaskim. Od początku tygodnia do mieszkańców Podlaskiego dzwonią osoby, które podają się za prokuratorów, doradców finansowych, czy policjantów.


60 tys. zł straciła suwalczanka, bo uwierzyła fałszywym doradcom inwestycyjnym

4.07.2023, 14:46

Kolejni mieszkańcy naszego województwa zostali oszukani. W Suwałkach 48-latka znalazła w Internecie ofertę inwestycyjną, którą reklamowała twarz znanej dziennikarki.


Oszuści wciąż aktywni - ich ofiarą padli kolejni mieszkańcy województwa podlaskiego

3.07.2023, 15:50

Kolejne osoby oszukane metodą "na policjanta" i "na pracownika banku". Tym razem ofiarą oszustów padło troje mieszkańców województwa podlaskiego.


Podlascy seniorzy uczyli się, jak nie dać się oszukać

23.06.2023, 19:00

Przez trzy miesiące spotykali się na zajęciach, dotyczących bezpieczeństwa, ale nie tylko. M.in. uczyli się udzielania pierwszej pomocy, czy poznawali metody działania oszustów. W piątek (23.06) w Tykocinie odebrali dyplomy ukończenia Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNIfot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok