Radio Białystok | Wiadomości | Przed suwalskim sądem zapadł wyrok w sprawie utonięcia 65-letniego mężczyzny

Przed suwalskim sądem zapadł wyrok w sprawie utonięcia 65-letniego mężczyzny

autor: Iza Kosakowska

7.07.2023, 13:32, akt. 13:53

Ratownik i ówczesny kierownik suwalskiego aquaparku są winni niedopełnienia obowiązków. Przed Sądem Rejonowym w Suwałkach zapadł w piątek (7.07) wyrok w głośnej sprawie utonięcia 65-letniego mężczyzny. Do tragedii doszło w kwietniu 2022 roku.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Ratownik przebywający wtedy przy basenie zajmował się przeglądaniem telefonu. Mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i dwuletni zakaz wykonywania zawodu ratownika. Ma też zapłacić, na rzecz rodziny ofiary, 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Jak uzasadniał wyrok sędzia Dominik Czeszkiewicz, do tego nieszczęśliwego wypadku przyczyniły się dwie osoby - kierownik obiektu, ale przede wszystkim ratownik.


Jego niewłaściwe zachowanie było przyczyną tego, że do tego wypadku doszło. Nie zauważył człowieka - mimo takich możliwości. Był sam na basenie, pokrzywdzony też był sam. To była jedyna osoba, której należało wtedy pilnować. Przez nieuwagę, doszło do tego, że ten człowiek utonął. Drugą okolicznością, która się przyczyniła do tego nieszczekliwego wypadku było to, że był tam tylko jeden ratownik. I to nie było tak, że ten jeden ratownik był tylko wtedy, tego dnia, w tej danej chwili. Taka sytuacja miała miejsce wcześniej i to wiele razy - mówiła sędzia.

 

Dlatego były kierownik odpowiedzialny za organizację pracy w obiekcie został skazany na karę grzywny - 5 tys. zł i zadośćuczynienie rodzinie ofiary w wysokości 15 tys. zł.

Marek Dakowski - syn ofiary - zgadza się w wyrokiem sądu.


Jestem bardzo zadowolony z tego werdyktu, bo usłyszeliśmy, że obaj oskarżeni zostali uznani za winnych tego czynu. Tak jak sąd zauważył, w mojej ocenie bardzo słusznie, że cała kadra menadżerska ośrodka sportu i rekreacji zupełnie nie panowała nad tym co się dzieje w tej instytucji. Może w końcu ten wyrok otworzy oczy władzom tego miasta i otworzy się na ludzi kompetentnych, na ludzi którzy będą potrafili tymi jednostkami zarządzać i może unikniemy kolejnych tragedii - mówił syn ofiary.

 

Wyrok nie jest prawomocny.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Odnaleziono ciało nastolatka, który utonął w Biebrzy

11.06.2023, 07:53

W niedzielę (11.06) ok. południa nurkowie wyłowili z rzeki Biebrzy ciało 16-latka, który w sobotę (10.06) wieczorem utonął koło miejscowości Mścichy. Chłopak kąpał się z kolegą, nagle zniknął pod wodą i już nie wypłynął.


Ratownik i były kierownik suwalskiego aquaparku na ławie oskarżonych w związku z utonięciem 65-latka

12.04.2023, 18:38

Przed suwalskim sądem stanęli w środę (12.04) ratownik i były kierownik aquaparku. Prokuratura zarzuca im niedopełnienie obowiązków w związku z utonięciem 65-letniego mężczyzny w kwietniu 2022 roku.


Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie śmierci mężczyzny w aquaparku

9.03.2023, 07:08

Ratownik i były kierownik suwalskiego aquaparku zasiądą niebawem na ławie oskarżonych. Chodzi o śmierć mężczyzny, który utonął w basenie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok