Radio Białystok | Wiadomości | Działacze PiS apelują, by prezydent Białegostoku złożył wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Działacze PiS apelują, by prezydent Białegostoku złożył wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

autor: Grzegorz Pilat

28.07.2023, 18:54, akt. 19:05

Białostoccy radni i działacze Prawa i Sprawiedliwości apelują do prezydenta miasta, aby złożył wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jak mówią, w 2. edycji konkursu rząd przeznaczył ponad miliard złotych na renowacje. Uważają, że część z tych pieniędzy powinna trafić na remonty białostockich zabytków.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Przewodniczący białostockich radnych PiS Henryk Dębowski mówi, że miasto musi złożyć odpowiednie dokumenty.


Jeżeli pan prezydent nie radzi sobie z wypełnieniem tych dokumentów, to niech poprosi o pomoc wojewodę czy marszałka województwa podlaskiego. Przecież oni chętnie pomogą w ich prawidłowym uzupełnieniu, a dzięki temu do miasta trafią pieniądze na ratowanie zabytków. Poza tym nie jest prawdą, że miasto nic nie dostało, bo przecież rząd przeznaczył w pierwszej edycji konkursu ok. 3 mln zł na remont Archikatedry Białostockiej, tzw. Fary. To też białostocki zabytek - mówi Henryk Dębowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za zabytki Przemysław Tuchliński zapewnia, że kolejny raz miasto złoży odpowiednie dokumenty.


Złożymy odpowiednią maksymalną ilość wniosków. Będziemy starali się też kolejny raz o maksymalne dofinansowanie. Myślę, że część wniosków powtórzymy z pierwszego konkursu, część zmodyfikujemy. Do 16 sierpnia, kiedy jest ostateczny termin, na pewno zdążymy - wyjaśnia Przemysław Tuchliński.


W pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków żaden z 10 projektów Urzędu Miejskiego w Białymstoku nie dostał dofinansowania.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spór o dotacje na zabytki w Białymstoku

20.07.2023, 18:25

Urząd Miejski w Białymstoku nie dostał dofinansowania na zabytki - politycy PiS odpowiadają, że dotację otrzyma katedra.


Zarząd województwa podlaskiego przyznał dotacje na prace przy zabytkach

10.07.2023, 16:07

To pieniądze m.in. na naprawę fundamentów, konserwację różnych elementów, ale też na dokumentację. Przedstawiciele parafii, uczelni, jak też prywatni właściciele budynków odebrali w poniedziałek (10.07) w Białymstoku czeki na prace przy zabytkach. Dotacje przyznał zarząd województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok