Radio Białystok | Wiadomości | Niedoszły inwestor stracił przez oszustów blisko 350 tys. zł, mieszkanie i samochód

Niedoszły inwestor stracił przez oszustów blisko 350 tys. zł, mieszkanie i samochód

autor: Grzegorz Pilat

3.08.2023, 13:41, akt. 15:17

Podlascy policjanci przypominają i ostrzegają, że chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą oszczędności. Blisko 350 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, który chciał zainwestować pieniądze na giełdzie.

Fotolia.com
Fotolia.com

75-latek znalazł stronę internetową, która rzekomo umożliwiała inwestowanie na giełdzie. Następnego dnia zadzwonił do niego oszust, który przedstawił się jako analityk giełdowy. Powiedział, że pomoże mu w inwestowaniu.


- Oszust polecił 75-latkowi zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia, dając tym samym dostęp do swojego komputera. Mężczyzna zgodził się, aby wszystkie inwestycje przeprowadzał analityk. Następnie oszust rozpoczął rzekomy obrót pieniędzmi. Mieszkaniec powiatu siemiatyckiego początkowo zainwestował 50 tys. zł, jednak chcąc zarobić jeszcze więcej, zaciągnął kilka pożyczek na blisko 70 tys. zł. Pieniądze pożyczał również od swojej żony i córki. Kiedy rzekomo zgromadził ponad 250 tys. zł, mężczyzna postanowił część tych pieniędzy przelać na swoje konto bankowe - mówi młodszy aspirant Kamil Jaroć z siemiatyckiej policji.


Wtedy oszust poinformował 75-latka, że musi zapłacić podatek dochodowy i za jego zgodą przelał blisko 50 tys. zł na konto rzekomego urzędu skarbowego. Starszy mężczyzna nie otrzymał jednak zarobionych pieniędzy. Chcąc spłacić zaciągnięte pożyczki, sprzedał swoje mieszkanie.


- Wtedy od razu zadzwonił do niego kolejny analityk giełdowy i przekonywał, aby nie wypłacał tych środków, gdyż bank może je zablokować. W tym czasie przestępcy wypłacili z jego konta blisko 150 tys. zł. Przekonywali, że to na kolejne inwestycje. Kiedy w lipcu mężczyzna rzekomo uzyskał z inwestycji blisko 500 tys. zł zysku, zażądał wypłaty tych pieniędzy. 75-latek podał oszustom numer swojego konta bankowego, na które mieli oni przelać pieniądze - dodaje młodszy aspirant Kamil Jaroć.


Po chwili zadzwonił do niego fałszywy analityk giełdowy, który powiedział, że 75-latek podał zły numer konta.


- Powiedział, że pieniądze trafiły do firmy transportowej w Austrii. Aby je odzyskać, musiał zapłacić ponad 50 tys. zł. Zdesperowany mężczyzna sprzedał swój samochód i wpłacił żądaną sumę. Kiedy nie odzyskał swoich pieniędzy, wówczas zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Niestety łącznie stracił blisko 350 tys. zł - tłumaczy młodszy aspirant Kamil Jaroć.


Kolejny raz podlascy policjanci apelują o ostrożność przy internetowych inwestycjach. Proszą też, aby dokładnie weryfikować każdą firmę, która oferuje obrót naszymi pieniędzmi.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie osoby oskarżone o oszustwa przy wykorzystaniu bonów turystycznych

2.08.2023, 13:02

Prokuratura Rejonowa w Augustowie oskarżyła dwie osoby o oszustwa związane z wykorzystaniem bonów turystycznych. Niezgodnie z prawem płacono nimi za posiłki i za zakupy w sklepie internetowym. Wyłudzona w ten sposób z ZUS kwota przekroczyła 100 tys. zł.


Mieszkaniec gminy Michałowo chciał inwestować na giełdzie - stracił ponad 700 tys. zł

1.08.2023, 15:19

To jedno z największych oszustw ostatnich lat w regionie. Ponad 700 tys. zł stracił mieszkaniec gminy Michałowo, który chciał zainwestować oszczędności na giełdzie.


Uwaga na niepewne transakcje internetowe - dwie mieszkanki województwa podlaskiego straciły blisko 13 tys. zł

31.07.2023, 15:36

Podlascy policjanci ostrzegają przed niepewnym transakcjami w sieci. Blisko 13 tys. zł straciły dwie mieszkanki województwa podlaskiego, które chciały sprzedać rzeczy w Internecie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok