Radio Białystok | Wiadomości | Kuratorium Oświaty w Białymstoku zamknęło kolonie terapeutyczne dzieci w Rajgrodzie

Kuratorium Oświaty w Białymstoku zamknęło kolonie terapeutyczne dzieci w Rajgrodzie

autor: Wojciech Szubzda

23.08.2023, 18:33, akt. 24.08.2023, 08:31

Kuratorium Oświaty w Białymstoku wydało decyzję o zamknięciu kolonii terapeutycznego dzieci z niepełnosprawnościami w Rajgrodzie. Stało się tak po sygnale od jednego z byłych wychowawców, który w piśmie do Kuratorium wskazywał, że miało tam dochodzić do nieprawidłowości.

Kuratorium Oświaty w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Kuratorium Oświaty w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Kuratorium Oświaty w Białymstoku zamknęło kolonie terapeutyczne dzieci w Rajgrodzie - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na miejscu byli też policjanci

Wizytatorzy prowadzili kontrolę i w środę (23.08) dostarczyli organizatorom decyzję o konieczności zamknięcia kolonii. Na miejscu byli też policjanci, którzy wykonują czynności w związku z prowadzonym postępowaniem sprawdzającym, czy mogło tam dojść do przestępstwa.

Były już wychowawca w rozmowie z Polskim Radiem Białystok uważa, że w trakcie kolonii doszło do wielu nieprawidłowości. 


My, jako wychowawcy, nie zostaliśmy, a co jest obowiązkiem organizatora, zapoznani z kartami kwalifikacyjnymi, nie znaliśmy nazwisk dzieci. Nie był realizowany program ani sportowy, ani terapeutyczny, ani artystyczny. Na miejscu nie było ani psychologa, ani pielęgniarki, ani terapeuty - powiedział Polskiemu Radiu Białystok były wychowawca.


Na turnusie w Rajgrodzie przebywały dzieci z całej Polski

Na turnusie w Rajgrodzie przebywały dzieci z całej Polski z dysfunkcjami, zaburzeniami i niepełnosprawnościami w wieku od kilku do kilkunastu lat.


Nikt z nas nie wie, ile dzieci tam było, ta liczba była ukrywana. Były to dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, z domów dziecka czy rodzin zastępczych. Naszą troską było, żeby się nimi zaopiekować, ponieważ nie był realizowany program - dodaje były już wychowawca.


Krzysztof Sochoń z Kuratorium Oświaty w Białymstoku potwierdził, że dzieci było więcej niż w zgłoszeniu i był to jeden z powodów wydania decyzji o przerwaniu turnusu.


Organizator zgłosił wypoczynek 30 dzieci, a po przeliczeniu okazało się, że jest ich 68, czyli znacznie przekroczono liczbę. Brakuje też ratownika, a z rozmów z dziećmi wynikało, że dzieci się kąpią, więc jest zagrożone bezpieczeństwo. W tej chwili na organizatorze spoczywa obowiązek organizacji wyjazdu dzieci do miejsc zamieszkania - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Krzysztof Sochoń.


Organizatorem wypoczynku jest Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji Alternatywnej Juvare. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Białystok prezes tej organizacji Katarzyna Kabzińska - Centrum Juvare od kilku lat zajmuje się organizacją obozów z elementami terapii, których uczestnikami są dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami i deficytami w zakresie zachowania i emocji. Uczestnikami są m.in. podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych czy instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej.


Dotychczas "przez nasze ręce" przeszło kilkaset dzieci i wszystkie lub zdecydowana ich większość wracała bezpiecznie i zadowolona do domu, część z nich wracała do nas z powrotem - powiedziała Polskiemu Radiu Białystok Katarzyna Kabzińska.


Odniosła się również do wydanej przez Kuratorium decyzji.


Decyzja ta została wydana z naruszeniem podstawowego, obowiązującego prawa, tzn. możliwości naprawienia przez organizatora stwierdzonych w toku kontroli uchybień. Zgodnie z obowiązującym prawem dopiero w sytuacji, kiedy organizator, mimo nałożonego na niego nakazu, nie usunie uchybień lub uchybienia wskazane w trakcie kontroli są niemożliwe do usunięcia, wydaje się decyzję o zamknięciu wypoczynku. W naszej sytuacji wykazano uchybienia w kwestiach formalnych, natomiast mimo przeprowadzonej kontroli nie wezwano nas do ich usunięcia, tylko wydano decyzję o zamknięciu wypoczynku z pominięciem tego przysługującego nam prawa - uważa Katarzyna Kabzińska.


Prezes dodała, że nie chce odnosić się konkretnie do treści samej decyzji, ale zapowiedziała, że Centrum skorzysta z prawa odwołania się od tej decyzji. Dodała, że i tak ten turnus zbliża się do końca, a ma być zakończony w piątek w godzinach porannych.

| red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkanaście szkół i punktów przedszkolnych może zniknąć z edukacyjnej mapy województwa podlaskiego [lista]

6.03.2023, 12:42

Siedemnaście wniosków o likwidację lub przekształcenie szkół i punktów przedszkolnych wpłynęło do Kuratorium Oświaty w Białymstoku.


Augustowski radny domaga się zaniechanie współpracy z fundacją „Różowa skrzyneczka”

18.05.2022, 11:34

Dalszych działań w sprawie filmików wyświetlanych uczniom Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie domaga się radny Marcin Kleczkowski.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok