Radio Białystok | Wiadomości | Kurier z Łotwy zatrzymany po pościgu przy granicy z Litwą - wiózł 12 migrantów

Kurier z Łotwy zatrzymany po pościgu przy granicy z Litwą - wiózł 12 migrantów

14.09.2023, 08:53, akt. 11:56

Straż Graniczna zatrzymała po pościgu tzw. kuriera, który przewoził nielegalnych migrantów z Litwy do Polski. Obywatel Łotwy wiózł dwunastu Irańczyków; cała grupa została przekazana stronie litewskiej w ramach readmisji.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Kierowca uciekał z dużą prędkością

W miejscowości Kadaryszki patrol z placówki granicznej w Rutce-Tartak chciał skontrolować na drodze kierowcę chryslera na łotewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca nie zatrzymał się i zaczął uciekać z dużą prędkością.

Po kilku kilometrach pościgu zatrzymał jednak auto i próbować uciec na piechotę, ale szybko został zatrzymany. Okazało się, że 38-letni obywatel Łotwy przewoził dwunastu Irańczyków, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi na Łotwę, potem na Litwę i stamtąd - przez Polskę - chcieli się dostać na zachód Europy.

Cudzoziemcy nie mieli dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani, a po wykonaniu niezbędnych czynności przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji - poinformował Podlaski Oddział SG.


Kurierowi grozi do 8 lat więzienia

Łotysz jest podejrzany o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy, odpowie też za wykroczenia drogowe; grozi mu do 8 lat więzienia. Na wniosek prokuratury sąd aresztował go na trzy miesiące.

Od początku tego roku na granicy polsko-litewskiej zatrzymano 37 osób podejrzanych o pomoc lub organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi. Granica z Litwą jest wewnętrzną granicą unijną; liczba zatrzymywanych tu przez SG tzw. kurierów jest znacznie mniejsza, niż na granicy z Białorusią (granica zewnętrzna UE), gdzie od początku roku zatrzymano w Podlaskiem ok. 450 osób podejrzanych o pomoc lub organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zatrzymała kolejnego kuriera i migrantów na polsko-litewskiej granicy

11.09.2023, 11:55

Kolejnego kuriera, obywatela Azerbejdżanu, przewożącego Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-litewską granicę zatrzymali pogranicznicy - podała w poniedziałek (11.09) Straż Graniczna.


Nielegalni migranci ponownie zaatakowali polskie służby na granicy z Białorusią [wideo]

25.07.2023, 14:12

Cudzoziemcy po raz kolejny zaatakowali funkcjonariuszy Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy. Rzucali w nich kamieniami i konarami drzew. Strażnicy publikują film z tego zdarzenia.


Straż Graniczna opublikowała nagranie, na którym cudzoziemiec próbuje zniszczyć polski słup graniczny [wideo]

18.07.2023, 14:04

Straż Graniczna opublikowała nagranie, na którym widać jak cudzoziemiec, używając długiej tyczki, zza zapory próbuje zniszczyć polski słup graniczny, a następnie obrzuca kamieniami przybyły na miejsce patrol.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok