Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy przedsiębiorcy i samorządowcy mogą ubiegać się o pieniądze z UE - rozpoczął się cykl spotkań na ten temat

Podlascy przedsiębiorcy i samorządowcy mogą ubiegać się o pieniądze z UE - rozpoczął się cykl spotkań na ten temat

autor: Ryszard Minko

14.09.2023, 11:34, akt. 11:56

Prawie miliard 300 milionów euro może trafić do województwa podlaskiego w nowej perspektywie środków europejskich na lata 2022-2027. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego prowadzi właśnie z przedsiębiorcami i samorządowcami cykl regionalnych spotkań informacyjnych na temat nowych możliwości w ubieganiu się o fundusze europejskie.

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com

- Co do zasady nowa perspektywa finansowa zamiast dotacji dla małych firm przewiduje preferencyjne pożyczki, ale w przypadku terenów przygranicznych udało nam się wynegocjować odstępstwo i firmy z tych rejonów będą mogły liczyć także i na bezzwrotne dotacje - mówił podczas spotkania w Hajnówce marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Możliwość otrzymania nie tylko pożyczki, ale i dotacji to dobra wiadomość dla lokalnych firm - ocenia prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Hajnówce Jarosław Kot. Jak mówi, pożyczkę trzeba zwracać, a dotację można od razu przeznaczyć na prorozwojowe inwestycje. - Bez takiego wsparcia trudno byłoby znaleźć na to pieniądze - dodaje prezes PUK.

Na uruchomienie naboru czekają również samorządowcy. Między innymi miasto Hajnówka zamierza ubiegać się o dotacje na stworzenie w Hajnówce Zakładu Przyrodniczo-Leczniczego. - To byłaby nowa jakość oferty rekreacyjnej i zdrowotnej w mieście, szansa na nowe miejsca pracy. Realizacja tego projektu zmieniłaby cały region Puszczy Białowieskiej - mówi burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak.

Po dzisiejszym spotkaniu w Hajnówce, jeszcze we wrześniu odbędą się dwa dotyczące innych regionów województwa. 19 września w Łomży, a 27 września w Białymstoku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki [wideo]

8.09.2023, 07:53

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


50,5 miliona złotych z Unii Europejskiej na wspieranie zatrudnienia w Podlaskiem

5.09.2023, 20:07

50,5 mln zł z UE z nowych Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 trafi do powiatowych urzędów pracy na różne formy wspierania zatrudnienia bezrobotnych. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku podpisano we wtorek po południu pierwszych sześć umów w tej sprawie.


Przedsiębiorcy i samorządy cały czas mogą starać się o pieniądze z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

28.06.2023, 15:25

Pierwsze konkursy już ogłoszono, ale przedsiębiorcy i samorządy cały czas mogą starać się o pieniądze z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Chodzi o dotacje na infrastrukturę drogową, platformy startowe dla nowych pomysłów, ale też o pieniądze na adaptację do zmian klimatu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok