Radio Białystok | Wiadomości | Studenci i archeolodzy biorą udział w akcji ratowania unikatowych supraskich katakumb [zdjęcia]

Studenci i archeolodzy biorą udział w akcji ratowania unikatowych supraskich katakumb [zdjęcia]

21.09.2023, 11:17, akt. 12:17

Studenci kilku polskich uczelni uczestniczą w akcji ratowania unikatowych w skali europejskiej supraskich katakumb.

fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i monasteru w Supraślu. Do akcji dołączyli specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Supraskie katakumby to unikat na skalę europejską. Po II wojnie światowej ulegały coraz gwałtowniejszej destrukcji. Dlatego uczelnie i monaster postanowiły rozpocząć akcję ratowania dziedzictwa historycznego.

Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu trwa ustalanie ich dokładnej powierzchni - mówi prof. Jerzy Uścinowicz z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.


Podjęliśmy akcję zbadania gruntu wokół obiektu -  wyjaśnia prof. Jerzy Uścinowicz. - Wykorzystaliśmy georadar z WAT dlatego, że ma bardzo dużą precyzję i  możliwość zidentyfikowania tego, co się znajduje pod ziemią. Sednem jest  sprawdzenie, jaki jest zasięg cmentarza, co jest wokół katakumb, jak blisko katakumb znajdowały się groby ziemne, żeby w przyszłości, kiedy będą prowadzone prace najpierw projektowe, a później realizacyjne, zachować mir tego miejsca, żeby nie naruszyć istniejących pochówków - mówi.


W katakumbach, oprócz mnichów, chowano ludzi, którzy odcisnęli piętno na historii Rzeczpospolitej. - To miejsce pochówku elity Rzeczpospolitej szlacheckiej - podkreśla prof. Maciej Karczewski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Tu leżały i leżą szczątki naprawdę wybitnych postaci: matki Aleksandra Chodkiewicza, samego Aleksandra Chodkiewicza, innych przedstawicieli rodu Chodkiewiczów, ale też mamy Czartoryskich, Sanguszków, Sapiehów. Są Siemaszkowie, Słuccy, Tyszkiewiczowie, Massalscy, Olelkowicze, Wiśniowieccy - wymienia prof. Maciej Karczewski.


W pracach uczestniczą między innymi studenci V roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, którzy nie spodziewali się, że może ich spotkać takie zadanie.


Nie spodziewałam się, że to będzie akurat w te wakacje, ale wyszła taka niespodziewana praktyka, gdzie mogę obserwować z bliska gotyckie cegły ze śladami palców osób, które je przed wiekami formowały - mówi Natalia Maksymiuk. - Trafiłam na architekturę i tak spełniam trochę swoje marzenia z dzieciństwa, ponieważ jak byłam mała, chciałam być archeologiem - dodaje.


Efektem prac ma być uratowanie unikalnego zabytku i umożliwienie częściowego zwiedzania katakumb - informuje prof. Maciej Karczewski. - Myślę, że ze względu na wyjątkowość samego obiektu, bo to jest jedyny tego typu obiekt w Polsce północno-wschodniej, nasza akcja będzie rzeczą bardzo ważną dla historii chrześcijaństwa, dla historii architektury, dla archeologii historycznej w skali ogólnopolskiej, a nawet mogę zaryzykować stwierdzenie, że środkowoeuropejskiej - podsumowuje prof. Karczewski.


źródło: PB | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Monaster w Supraślu na okolicznościowej kartce pocztowej

12.09.2023, 17:16

Poczta Polska kontynuuje emisję filatelistyczną w cyklu "Zniszczenia wojenne". Na nowej kartce pocztowej zaprezentowano jeden z najcenniejszych zabytków regionu - monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.


Gdzie na majówkę - wielokulturowy Supraśl [zdjęcia]

1.05.2022, 13:59

Próbując poznać wielokulturowe Podlasie nie możemy pominąć jednego z położonych najbliżej Białegostoku miasteczek - bajkowego Supraśla. Wydawać by się mogło, że każdy już tu był i zna każdy zakamarek, jednak my podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć.


Naukowcy z kilku uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w katakumbach monasteru w Supraślu

20.12.2021, 09:01

To inicjatywa na rzecz uratowania jednego z najcenniejszych zabytków Podlasia. Naukowcy z czterech uczelni będą współpracować przy pracach konserwatorskich w zabytkowych katakumbach monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok