Radio Białystok | Wiadomości | Rada powiatu białostockiego przyjęła stanowisko ws. reparacji i odszkodowań od Niemiec

Rada powiatu białostockiego przyjęła stanowisko ws. reparacji i odszkodowań od Niemiec

autor: Ryszard Minko

28.09.2023, 15:48, akt. 16:07

Rada powiatu białostockiego oczekuje od rządu RP, aby podjął stanowcze działania dyplomatyczne i prawne, aby uzyskać od rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiednie zadośćuczynienie - napisali radni powiatu w przyjętym stanowisku ws. reparacji, odszkodowań i strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Rada powiatu białostockiego wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej - to fragment uzasadnienia.


W ten sposób chcemy dać mandat poparcia dla działań rządu w kwestii domagania się odszkodowań za wyrządzone przez Niemców straty. Reparacje należą się dla ofiar wojny, za to, co Niemcy zrobili dla Polaków - mówi starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski.


Za przyjęciem stanowiska głosowało 14 radnych, siedmiu wstrzymało się od głosu, dwie osoby nie głosowały, cztery były nieobecne. Stanowisko w tej sprawie poparli niemal wszyscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwość. Od głosu wstrzymali się radni z klubu Koalicji Obywatelskiej.


Stanowisko jest słuszne w kwestii domagania się odszkodowań czy reparacji, bo wymaga tego sprawiedliwość dziejowa, ale jest to stanowisko zbyt ogólne, bo poza reparacjami mowa jest tam o przyjęciu przez Niemcy między innymi odpowiedzialności moralnej za rozpętanie wojny, a ta sprawa wymaga oddzielnego podejścia - wyjaśnia decyzję klubu Koalicji Obywatelskiej radny Michał Kozłowski.


W stanowisku powiatu czytamy między innymi, że z powodu niemieckiego terroru tylko w kilku miejscach straceń w naszym regionie Niemcy zabili 30 tysięcy osób, okupant zniszczył też budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe oraz zbiory muzealne. Radni powiatu przyjęli też stanowisko w sprawie ujednolicenia informacji w miejscach pamięci narodowej, by pojawiły się na nich tablice wskazujące na narodowość oprawców.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Starostwo Powiatowe w Białymstoku przypomniało tradycję wykopków

25.09.2023, 17:31

Kiedyś angażowała się w to cała rodzina, pomagali też sąsiedzi ze wsi. Tradycyjne, ręczne wykopki ziemniaków można było zobaczyć w Łupiance Starej koło Łap.


Starosta białostocki: naszym obowiązkiem wobec poległych jest domaganie się zadośćuczynienia od Niemców

15.09.2023, 13:48

Zarząd Powiatu Białostockiego na najbliższej sesji podda pod głosowanie dwie uchwały dotyczące odpowiedzialności Niemiec za straty wojenne w Polsce i w regionie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok