Radio Białystok | Wiadomości | W grudniu polscy i zagraniczni artyści podejmą próbę pobicia rekordu w graniu bluesa non stop

W grudniu polscy i zagraniczni artyści podejmą próbę pobicia rekordu w graniu bluesa non stop

20.11.2023, 19:12, akt. 19:33

Ponad 20 polskich i zagranicznych wykonawców na początku grudnia podejmie próbę ustanowienia nowego nieformalnego rekordu Polski w graniu bluesa non stop. Plan zakłada, że koncert potrwa 32 godziny.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Rekord grania bluesa non stop będzie ustanawiany po raz piąty. Gdy zaczynano imprezę w 2018 roku, ustanowiono wtedy rekord 28 godzin; w ubiegłym roku - 31 godzin.

W tym roku impreza rozpocznie się 2 grudnia o godzinie 15:00, a zakończenie zaplanowano następnego dnia, 3 grudnia, po godz. 23:00 - poinformował PAP jeden z organizatorów, dziennikarz i muzyk Marek Gąsiorowski. Podkreślił, że celem imprezy jest promocja muzyki bluesowej i wywodzących się wprost z niej gatunków.

Na scenie jednego z białostockich pubów, który od lat gości wykonawców bluesowych, wystąpią łącznie 23 zespoły z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA.

Bicie rekordu rozpocznie występ legendy polskiego bluesa, zespołu wywodzącego się z Białegostoku - Kasy Chorych. Następnie na scenie będzie można posłuchać m.in. Made in Warsaw z repertuarem grupy Deep Purple czy Elę Dębską, która z zespołem wprowadzi słuchaczy w świat muzyki Janis Joplin.

W biciu rekordu weźmie też udział - jak podają organizatorzy - czołowy hiszpański zespół Mingo Balaguer i Pablo Sanpa, który obraca się w kręgu klasycznego bluesa i rockabilly. Organizatorzy podkreślają, że prym w zespole wiedzie wokalista i wirtuoz harmonijki ustnej Mingo Balaguer.

O północy na scenie zaprezentują się zespoły z centralnej i wschodniej Polski. Będzie można posłuchać m.in. białostockich formacji Gęsia Skórka Blues, Lucky Loser czy 48 godzin, Blues Projekt z Węgorzewa oraz łomżyńskiego The BL Blues Band.

Natomiast w niedzielę będzie można usłyszeć m.in. zespół Onus Blues ze Śląska, który - jak podają organizatorzy - jest tegorocznym finalistą Polish Blues Challenge. Wystąpi też GAZ Blues Band z Sejn, gitarowy duet Sebastiana Riedla i Michała Kielaka czy amerykański showman Lord Bishop.


Koncert zwieńczy formacja Białystok Blues Session, która została powołana do życia z myślą o występie podczas finału rekordowego grania - powiedział Marek Gąsiorowski.


W jej skład wchodzą muzycy, którzy niemal od 50 lat tworzą historię białostockiego bluesa, grali m.in. w Kasie Chorych, Formacji Fru, Devil Blues, Cynamonowej Kaczce czy Gęsiej Skórce.

Bicie rekordu odbywa się dzięki strategicznemu partnerstwu Białostockiego Stowarzyszenia Miłośników Bluesa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego; urząd też wsparł imprezę finansowo.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku po raz kolejny pobito rekord w graniu bluesa non stop [zdjęcia, wideo]

5.12.2022, 07:28

Mordercze zmęczenie organizatorów, uszczęśliwiona publiczność - tak kończy się bicie rekordu w długości grania bluesa non stop. Od soboty (3.12), od godz. 15 w Sześcian Pubie przez 31 godzin zespoły bluesowe grały najdłuższy koncert na żywo.


Wystartował Maraton Bluesowy [zdjęcia, wideo]

3.12.2022, 18:46

24 wykonawców, obracających się w kręgu bluesa i 31 godzin grania non stop. W białostockim Sześcian Pubie po raz czwarty wystartował Maraton Bluesowy.


Marek Gąsiorowski

2.12.2022, 09:36

W sobotę (03.12) rozpoczyna się Podlaski Maraton Bluesowy. - Idea maratonu jest taka, że bijemy rekord Polski w graniu bluesa non stop w formule koncertowej. Formuła koncertowa polega na tym, że zespół gra, są oklaski i jedziemy dalej. To ma trwać 31 godzin - mówił w Radiu Białystok Marek Gąsiorowski.


30 godzin muzyki na żywo i nowy rekord Polski - zakończył się III Podlaski Maraton Bluesowy

29.12.2021, 02:35

III Podlaski Maraton Bluesowy w białostockim Sześcian Pubie przeszedł do historii. Główny cel imprezy został osiągnięty - muzyka na żywo rozbrzmiewała bez przerwy przez nieco ponad 30 godzin, a rekord Polski został pobity.


III Podlaski Maraton Bluesowy - muzycy chcą grać na żywo przez 30 godzin

27.12.2021, 09:09

W białostockim 6-Ścian Pubie trwa 3. Podlaski Maraton Bluesowy. Muzycy chcą grać na żywo przez 30 godzin i pobić rekord Polski ustanowiony podczas drugiej edycji imprezy dwa lata temu.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok