Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczyna się 38. edycja Jesieni z Bluesem

W Białymstoku rozpoczyna się 38. edycja Jesieni z Bluesem

autor: Marek Gąsiorowski

23.11.2023, 07:48, akt. 07:49

W czwartek (23.11) rozpoczyna się 38. edycja Jesieni z Bluesem - najstarszego bluesowego festiwalu w Polsce. Zaprezentują się artyści z USA, Szwecji, Australii, Irlandii i Polski. Białostockiego bluesa w tym roku reprezentuje projekt Bluesowy Pomost.

35. Jesień z Bluesem w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
35. Jesień z Bluesem w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Na pierwszy dzień festiwalu zaplanowano dwa wydarzenia - pierwsze to wystawa fotografii Michała Drozda "Cały ten groove". Fotografie zostały wykonane w czasie 20. edycji Chicago Blues Festival w 2003 roku i pokazują największe gwiazdy bluesa.

Drugie wydarzenie to koncert Raphael Wressnig & The Soul Gift Band feat. Donniele Graves z USA. Amerykańska formacja łączy bluesowa tradycję ze współczesnym brzmieniem tej muzyki.

Drugi dzień festiwalu (piątek 24.11) to przede wszystkim występ Lachy Doley’a, zwanego Jimmim Hendrixem klawiatury. To muzyk o światowej sławie. Grający na organach Hammonda Australijczyk ma za sobą współpracę m.in. z Joe Bonamassą. Wcześniej zaprezentuje się francuskie trio Muddy Gurdy i wybitny harmonijkarz z Wielkiej Brytanii Errol Linton. 

Piątkowe granie zakończy w kawiarni Fama Marino Valle Band ze Szwecji. Tego dnia o 17:30 w Famie także wystawa zdjęć autorstwa Marcina Pawlukiewicza i Michała Drozda z koncertów z cyklu Blues Fama.

Festiwalowa sobota (25.11) rozpocznie się bardzo wcześnie, bo o 11:00. W kawiarni Duży Pokój Bartek Łęczycki opowie o sekretnym świecie harmonijki. O 14:00 w klubie Herkulesy zaprezentuje się Bluesowy Pomost - projekt poświęcony pomysłodawcy Jesieni z Bluesem, znakomitemu białostockiemu bluesmanowi Ryszardowi Skibińskiemu. 

Wieczorem fani bluesa zawitają znów do sali kina Forum - tam zagrają Jamiah Rogers z USA i dwie irlandzkie formacje - Dom Martin Trio i Kaz Howkins. Początek o 18:00. Na koniec w Famie zagra Smokey and The Slim Cats z Warszawy.

Ostatnim akcentem festiwalu będzie niedzielny (26.11) występ The Tricky Things z Polski. Początek o 13:00 w kawiarni Fama.

Jesień z Bluesem to najstarszy festiwal tej muzyki w Polsce. Organizatorami pierwszej edycji festiwalu w 1978 r. byli Miejski Dom Kultury w Białymstoku i Przedsiębiorstwo Budowlane Przemysłu Lekkiego. Pomysłodawcą był ówczesny lider Kasy Chorych Ryszard Skibiński.

| red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W grudniu polscy i zagraniczni artyści podejmą próbę pobicia rekordu w graniu bluesa non stop

20.11.2023, 19:12

Ponad 20 polskich i zagranicznych wykonawców na początku grudnia podejmie próbę ustanowienia nowego nieformalnego rekordu Polski w graniu bluesa non stop. Plan zakłada, że koncert potrwa 32 godziny.


40. Zaduszki Bluesowe i 1. Zaduszki Basowe w Białymstoku

5.11.2023, 10:02

Jazz to nowy punk, a krokodylem w muzyce bluesowej jest akordeon. Na scenie białostockiej Famy wystąpił zespół Lucky Troubles, a towarzyszył im mistrz harmonijki Michał Kielak. Zaduszki Bluesowe skończyły się natomiast występem zespołu z Trójmiasta - Mojo.


ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok