Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni obradowali na temat przyszłorocznego budżetu województwa

Podlascy radni obradowali na temat przyszłorocznego budżetu województwa

autor: Renata Reda

27.11.2023, 19:06, akt. 19:37

Przyszłoroczny budżet województwa było głównym tematem obrad podlaskich radnych. O jego ostatecznym kształcie sejmik zdecyduje w grudniu, a dziś było pierwsze czytanie projektu budżetu przygotowanego przez zarząd województwa podlaskiego.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Marszałek Artur Kosicki podkreśla, że będzie to budżet najwyższy w historii podlaskiego samorządu. Aż 572 i pół miliona złotych mają kosztować inwestycje drogowe (270 milionów z tej kwoty to pieniądze unijne).

Mają się zaczynać duże budowy dróg wojewódzkich, np. Łapy - Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie, Bielsk Podlaski - Hajnówka czy Łomża - Mężenin.

Będą się też rozpoczynać budowy obwodnic Kolna i miejscowości Sokoły.

Zanim sejmik rozpoczął debatę o budżecie ślubowanie złożyli nowi radni. To Grzegorz Kapica z Łap i Agnieszka Sitarska z Siemiatycz.

Agnieszka Sitarska chce skupić się głównie na pracy w Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu.

Grzegorz Kapica planuje pracę w kilku sejmikowych komisjach.

Grzegorz Kapica zastąpił w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, który dostał się do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Agnieszka Sitarska zastąpiła Macieja Żywno z Polski 2050, który został senatorem i piastuje teraz urząd wicemarszałka Senatu.

Na kulturalnej mapie naszego regionu powstanie nowa instytucja kultury. To Centrum Kultury Białoruskiej. Podlascy radni zgodzili się na jego utworzenie. Placówka ma zacząć działać od nowego roku, na początku w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul.Kilińskiego w Białymstoku. Będzie integrować mieszkających w Polsce Białorusinów - tych rodowitych mieszkańców i przybyłych zza wschodniej granicy, uciekających przed reżimem Łukaszenki - mówi marszałek Artur Kosicki.

W przyszłorocznym budżecie województwa zaplanowano 1,5 miliona złotych na funkcjonowanie Centrum Kultury Białoruskiej i drugie tyle na remont budynku w centrum miasta, do którego w przyszłości się przeniesie.

Nie wiadomo kiedy zakończy się remont siedziby Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Budynek miał być gotowy na powrót spektakli kilka miesięcy temu. Tymczasem trzeba przygotować nowy projekt jego modernizacji, bo obecny został źle wykonany. Mówił o tym na sesji sejmiku dyrektor placówki Piotr Półtorak.

Piotr Półtorak nie potrafi na razie powiedzieć czy remont potrwa jeszcze rok czy dwa lata. Przyznaje, że wszyscy pracownicy  z niecierpliwością czekają na powrót do siedziby teatru.

Teraz spektakle są grane m.in. w kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury czy w Spodkach. 

Remont budynku teatru odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków, dotyczy całości budynku. 

Siedziba Teatru Dramatycznego znajduje się w centrum miasta w budynku wybudowanym w latach 30. XX wieku. Teatr, jako Teatr Wojewódzki, rozpoczął tam działalność w 1944 roku.

O ostatecznym kształcie przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego sejmik ma zdecydować 18 grudnia.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze czytanie projektu budżetu Białegostoku na 2024 r. - dochody mają przekroczyć 2,5 mld zł

27.11.2023, 07:25

Dochody po raz pierwszy w historii mają być wyższe niż 2,5 mld zł, a deficyt sięgający 169,4 mln zł o jedną czwartą niższy, niż planowany w tym roku - takie są założenia projektu budżetu Białegostoku na 2024 rok. W poniedziałek (27.11) na sesji rady miejskiej odbyło się pierwsze czytanie tego projektu.


Klub radnych Przyjazna Łomża zapowiada, że nie poprze projektu przyszłorocznego budżetu miasta

25.11.2023, 11:18

Klub radnych Przyjazna Łomża nie przyjmie budżetu miasta na przyszły rok, który zwiększa zadłużenie - powiedział przewodniczący tego klubu Dariusz Domasiewicz.


W jakiej kondycji finansowej są podlaskie samorządy?

21.11.2023, 11:19

Wysokie Mazowieckie wśród miast powiatowych, Czyżew spośród miasteczek i gmina wiejska Suwałki to podlaskie samorządy gminne w najlepszej kondycji finansowej.
Jak wynika z najnowszego rankingu pisma ‘Wspólnota”, w każdym z tych samorządów nadwyżka operacyjna przekracza 1 tys. zł. na każdego mieszkańca.


Prezydent Suwałk przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu

21.11.2023, 06:52

Niespotykana dotychczas podwyżka pensji miejskim pracownikom, rekordowe dochody i wydatki oraz duże inwestycje finansowane z rządowych dotacji. To wyzwania, przed jakimi stanie budżet Suwałk w 2024 roku.


Prezydent Białegostoku przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu miasta

16.11.2023, 14:08

Dochody po raz pierwszy przekroczyć mają dwa i pół miliarda złotych, ale i tak wydatki będą wyższe o prawie 170 milionów złotych. Prezydent Białegostoku przedstawił w czwartek (16.11) projekt przyszłorocznego budżetu miasta.


Marszałek o budżecie województwa podlaskiego na 2024 rok: najwyższy w historii

15.11.2023, 16:41

Najwyższy w historii samorządu województwa podlaskiego ma być budżet województwa na 2024 r . Dochody mają wynieść 1 mld 397 mln zł, wydatki 1 mld 482 ml zł. Deficyt ma wynieść 85 mln zł - poinformował w środę (15.11) marszałek województwa Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok